Elárulta Nagy István, miért építenek valójában rovarfehérje-gyárakat Magyarországon

Elárulta Nagy István, miért építenek valójában rovarfehérje-gyárakat Magyarországon

agrarszektor.hu
Vadai Ágnes országgyűlési képviselő az Agrárszektor cikkére hivatkozva tette fel azt a kérdését Nagy István agrárminiszternek, miszerint "Milyen anyagi eszközökkel támogatta eddig az Orbán-kormány a rovarfehérje-gyártást Magyarországon?". Az agrártárca vezetője válaszában kiemelte, a Vidékfejlesztési Program „Takarmány előállító Üzemek fejlesztésének támogatása” című pályázati felhívása keretében 77 támogatott kérelem közül csak két projekt tartalmazott takarmány célú rovarfehérje előállítást. Az említett cikkünket az Agroloop Hungary Kft. 13 ezer négyzetméteres automatizált takarmányfehérje-gyártó üzemének decemberi átadóján írtuk.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Írásbeli választ igénylő kérdést küldött Vadai Ágnes az Agrárszektor „Indul a rovarfehérje-gyártás Magyarországon: átadták az első üzemet„ cikkére hivatkozva Nagy Istvánnak. Ahogy cikkünkben is írtuk, az Agroloop Hungary Kft. új gyártó üzemének átadó ünnepségén elhangzott, a vállalat 30 millió euróból valósította meg azt a 13 ezer négyzetméteres automatizált üzemet az üllői Aerozone Parkban, ahol fekete katonalégy lárvatenyésztés és -feldolgozás indulhat meg, Magyarországon elsőként. Mindez pedig rendkívül fontos mérföldkövet jelent a hazai agrár- és élelmiszer-gazdaság fejlesztésében.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az országgyűlési képviselő levelében az alábbiakat írta:

Mint azt Áder János felvetette, a vállalat tulajdonképpen négy fekete katonalegyet tud ütni egy csapásra. Egyrészt hasznosítja az élelmiszeripari melléktermékeket, másrészt rovarfehérjéből olyan prémium minőségű állati takarmányfehérjét állít elő, amelyre óriási kereslet van, harmadrészt hasznosítja a rovarok ürülékét is, amelyből talajjavító granulátumot készít, negyedrészt pedig működése révén olyan termőterület szabadulhat fel, amelyet takarmányelőállítás helyett élelmiszerellátásra lehet majd használni.

Mindezek alapján arról kérdezte Nagy Istvánt, "Milyen anyagi eszközökkel támogatta eddig az Orbánkormány a rovarfehérje-gyártást Magyarországon?". Az agrárminiszter válaszlevelét változatlanul közöljük: 

Felmérések igazolják, hogy a magyarok elsöprő többsége nem kér a rovarfehérjét tartalmazó élelmiszerekböl, nem kívánja brüsszeli parancsra megváltoztatni az étkezési szokásait. Magyarország Kormánya, mint mindig, ebben az ügyben is a magyarok oldalán áll, ezért szigorú termékjelölési és elicülönítési szabállyal védi a magyar fogyasztókat a Brüsszel által az EU-ban engedélyezett rovarfehérjét tartalmazó élelmiszerektől. Magyarország egyedüli tagállamként nem támogatta azt az európai uniós szándékot, hogy rovarokat hozzanak forgalomba élelmiszerként és élelmiszer összetevőként az Európai Unióban. A szabályozás azonban nem érinti a rovarfehéije takarmányipari felhasználását. A Vidékfejlesztési Program „Takarmány előállító Üzemek fejlesztésének támogatása” című pályázati felhívása keretében 77 támogatott kérelem közül Csupán két projekt tartalmazott takarmány Célú rovarfehérje előállítást. A két projekt számára a hatályban lévő támogatói okiratokban együttesen 1,69 milliárd forint támogatási összeg került meghatározásra. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében még egy hasonló projekt sem részesült támogatásban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 14. 13:31