2024. november 21. csütörtök Olivér

15 cég biztosítja az ország takarmánykeverékének felét

agrarszektor.hu
Magyarországon 3,666 millió tonna haszonállat-takarmánykeveréket állítottak elő 2016-ban, ennek döntő hányada a baromfifélék ellátását szolgálta. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet statisztikai jelentéséből csemegéztünk.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarországon 3,666 millió tonna haszonállat-takarmánykeveréket állítottak elő 2016-ban az AKI adatai szerint. A statisztikai beszámolóból kiderül, hogy a tizenöt legnagyobb cég csaknem a teljes legyártott mennyiség felét (48,2 százalékát) biztosította, ha a tíz legnagobb vállalkozást nézzük, akkor ezek együtt az éves takarmánymennyiség bő 40 százalékát készítették el, a top-5 vállalkozás pedig a hazai takarmánygyártás bő 28 százalékát adta. A legtöbb takarmánykeverő üzemegység Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar megyében (30 és 29 darab) található (ahol egyébként a legnagyobb az állatsűrűség is - a  szerk.).

Takarmánygyártók az országban (Forrás: AKI)

A keveréktakarmányok több mint felét (51,9 százalékát) a baromfiféléknek készített tápok adták. Az alábbi diagrammon a baromfifélék fajok és hasznosítási irányra bontva láthatók. Mint kiderült, a legnagyobb mennyiségű tápot (42,7 százalékot) a brojlerelőállítás igényli Magyarországon. Sertéstápok is nagy mennyiségben készültek, ezek 34,3 százalékkal (1,259 millió tonna), a szarvasmarha-takarmányok 10,3 százalékkal (378,5 ezer tonna) részesedtek a 2016. évi termelésből.

Takarmányok megoszlása fajok szerint (Forrás: AKI)

EZ IS ÉRDEKELHET
A haszonállatok számára előállított 3,666 millió tonna keveréktakarmányhoz 2,242 millió tonna gabonafélét (61,2 százalék), 530,5 ezer tonna fehérjenövényt és származékait (14,5 százalék), illetve 321,7 ezer tonna olajmagvat és származékát (8,8 százalék) használtak fel a gyártók.

Takarmány-alapanyagok megoszlása (Forrás: AKI)
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?