Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az EU-ban a tengeri és édesvízi halászat évtizedről évtizedre csökkenő tendenciát mutat. A közösség nettó importőr, éves deficitje 3,5 millió tonna, ami folyamatosan nő. Ilyen alacsony önellátás mellett különösen feltűnő, hogy az EU közel sem használja ki az akvakultúrában rejlő lehetőségeit. A világ teljes termeléséből az unió mindössze 1-2 százalékos mennyiségi és 3-4 százalékos értékbeli részesedéssel bír.
Magyarországon a halgazdálkodási ágazatban 28 ezer hektár tóterület szerepel, ebből 25 ezer hektáron folyik haltenyésztés. A feldolgozott halmennyiség évente körülbelül 5 ezer tonna, amelynek mintegy a 65-70 százaléka a hazai édesvízi hal, a többi pedig import. A hazai halfeldolgozó üzemek többségének szegényes a termékskálája, jellemzően a kis hozzáadott értékű termékek dominálnak alacsony műszaki színvonallal és kapacitáskihasználással. A halfogyasztás csekély, évente fejenként 6 kilogramm, ami még mindig jelentősen elmarad a 20 kilogramm körüli európai átlagtól. Hiányzik az ágazatból az integráció, inkább az jellemző, hogy a szereplők egymást kijátszva, a rövid távú profit érdekében hozzák meg a döntéseiket.
Az agrarszektor.hu legutóbb az alább beszúrt cikkben írt a magyar haltermelésről és -fogyasztásról. Megjegyezzük: a hal és halhús áfája idén 27 százalékról 5 százalékra csökkent, ami támogathatja a hazai tógazdasági termelést.
A halfogyasztás legnagyobb hányadát az import, különösen a tengeri halak adják. Legnagyobb versenytársunk az édesvizi halelőállításban Csehország.