Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ausztrál növényvédelmi hatóság kockázatosnak minősítette azokat az országokat, melyekben jelen van a nagy károkat okozó ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A listán Oroszország és az Egyesült Államok mellett, számos európai országgal együtt, Magyarország is szerepel. Az intézkedés értelmében külön-külön előírások vonatkoznak az ezen országokban előállított, vagy onnan szállított kockázatos (pl. vegyipari termékek, üzemanyagok) és nagy kockázatú (pl. fa, üveg, fémek, gépalkatrészek) árukra. A rendelkezés azokra a hajókra is vonatkozik, amelyek a megjelölt időszakban kockázatos országokban kikötnek, onnan származó rakományt vesznek fel vagy átrakodnak, illetve ausztrál területre érkeznek.
Az előírások a nagy kockázatú áruk esetében kötelezővé teszik a kezelést, ami metil-bromidos vagy szulfuril-fluoridos fertőtlenítés, illetve hőkezelés lehet. Fontos, hogy a hazai szabályozás e módok közül csak a hőkezelést engedélyezi. Egyéb termékekre nem vonatkoznak az intézkedések, kivéve, ha olyan szállítmány vagy konténer részét képezik, amelyek fent említett árut is tartalmaznak.
Fentieken túl mindkét termékcsoportnál fokozzák a szúrópróbaszerű ellenőrzéseket az ausztrálhatóság munkatársai. A kezeletlennek bizonyuló nagy kockázatú áruk esetében érkezéskor megakadályozzák a kirakodást és/vagy exportra irányítják a rakományt. A megjelölt 2019-20-as időszakra alternatív engedélyezési rendszert is bevezet az ausztrál hatóság azon vállalkozások számára, amelyek igazolják, hogy kezelni tudják a biztonsági kockázatokat, a gyártási helytől a hajóra rakodásig. Hajók esetében is van lehetőség az engedélyezésre: ahol teljesítik a Vessel Season Pest Scheme (VSPS) rendszer követelményeit, mentesülnek a kötelező kártevő-ellenőrzés alól.
A Nébih felhívja az exportálni szándékozó hazai cégek figyelmét, hogy az előírások igazolásához az ausztrál hatóságokkal szükséges felvenniük a kapcsolatot. A magyar hatóságok felé nincs bejelentési kötelezettségük. Részletes információ, a kezelés elvégzésére jogosult cégek, valamint a szabályozás hatáskörébe tartozó áruk listája az ausztrál mezőgazdasági minisztérium honlapján érhető el.