Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Négy nappal ezelőtt derült ki, hogy az eddig csak Lengyelország keleti felében detektált afrikai sertéspestis szinte elérte a német határt: az utolsó kitörési pont alapján már csak 40 kilométernyire jár tőle (10 vaddisznóban találták meg). A lengyelek most mégis a határtól 150 kilométerrel beljebb kezdtek el felhúzni egy 120 kilométeres kerítést, ennek oka pedig az, hogy ennek nyugati oldalán 3,5 millió házisertés található, és ezek megvédésére készülnek.
Lengyelország rendelkezik az EU 5. legnagyobb sertésállományával (holtversenyben a hollandokkal), bő 11 millió disznót mutatott ki a statisztika 2018 végén. Az afrikai sertéspestissel 2014 óta küzdenek, ez a házisertés-állományban is jelen van. Úgy tűnik, vesztésre állnak. Eddig egyetlen országnak sikerült két éven belül megfékeznie a területén felbukkanó, újkeletű vírust, ez pedig Csehország. A módszerük az volt, hogy a védőzónán belül minden egyes vaddisznót leöltek. Magyaroszágon 2018 nyarán bukkant fel a vírus, és azóta - észak-keletről dél-nyugatra haladva - újabb és újabb területeket fertőz meg. Eddig a hatóság csak vaddisznóban mutatta ki. A védőzónákon belül a betegség legkisebb jelére is kiirtják a házisertéseket.
A németek Európa második legnagyobb sertéstartói (a spanyolok után), egyben a legnagyobb sertéshús-előállítók és -exportőrök. Ezért aztán a lengyel határ túloldalán, Brandenburg tartományban nagy a riadalom. Eddig még nem találkoztak a sertések számára pár napon belül halált hozó kórral, de készülnek rá, hogy hamarosan felbukkan. Szászország is határos Lengyelországgal, most Drezdától északra a hatóság emberei
- adta hírül a topagrar.com. A kerítés építését azonban elvetették, ennek oka, hogy a vírus sokkal kisebb és mozgékonyabb, mint a vaddisznó: a járművek kerekein és a cipők talpán éppúgy terjed, mint az élelmiszerekkel.
A Rajna-vidék jóval távolabbra esik a lengyel határtól, de nagy a sertésállománya, ezért egy 39 kilométer hosszú védelmi zónát jelöltek ki a tartomány keleti határán, ezen belül valamennyi vaddisznó leölésére készülnek. A német szakemberek intenzív információcserében állnak a lengyel kollégákkal, hogy a vírus mozgását és az ellene tett lépéseket követni tudják.