Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2019. decemberében kitört, és mára már világszintűvé vált humán koronavírus-járvány következtében jelenleg Európa nagy része zárlat, vagy jelentős korlátozások alatt van, ezért várhatóan a húsvéti időszakra − április 11-12-i hétvégére − jellemző szokásos juhhús iránti keresletnövekedés az idei évben nem fog megvalósulni, és ugyanez vonatkozik a két héttel későbbi iszlám ramadánra is - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az átlagnál alacsonyabb kínálati szint ellenére az árak azonban a következő hetekben várhatóan drasztikusan csökkenni fognak. Bár az EU hivatalos nehézbárány-átlagára a 13. héten szinte változatlan maradt az előző, 12. héthez viszonyítva, értéke 586,6 euró/100 kg volt, ezt a számítást azonban erősen befolyásolja a román árak rendkívüli, 143 %-os, közel 600 euró/100 kg-os értékre történő ugrása. Ez a román ár tükrözheti az élő bárányok rövid távú, ramadán előtti Romániából a Közel-Kelet országokba történő mozgását.
Mivel Románia az EU-27 második legnagyobb juhhús-előállítója, ez az ármozgás befolyásolta az általános súlyozott átlagárat és e tényező nélkül a tendencia egyértelműen csökkenő lenne már jelenleg is. A tapasztalatok azonban azt sugallják, hogy a jövő héten erőteljes korrekciós áresés várható a piacon. Elmondható továbbá, hogy az Egyesült Királyságban az árak hetente 5,8 %-kal csökkennek, és a fő értékesítési célállomásuk, Franciaország felé irányuló értékesítése is jelentősen visszaesett. Az EU-n belül a német árak hetente 4,9 %-kal estek, és hasonló tendencia figyelhető meg Belgiumban (-6,9 %) és Franciaországban (-1,8 %) egyaránt.
A koronavírus-járvány mérséklődését követően Kína felkészült az első, Argentínából érkező juhhús- és Oroszországból érkező marhahús szállítmányok fogadására. E két ország általi bárány- és marhahúsexportok segíthetnek abban, hogy Kína feltöltse az állatifehérje-készleteiben jelentkezett hiányokat. Az első, 21 tonnás fagyasztott csontos juhhús szállítása Buenos Airesből indul a következő napokban. A szállítást a Santa Cruz tartománybeli Frigorífico Montecarlo végzi.
Kína a világ legnagyobb juhhús-importőre, a tavalyi évben 392 000 tonnát importált, több mint 1,6 milliárd USD értékben. Ennek mintegy 53%-a Új-Zélandról, további 44%-a Ausztráliából származik. Argentína a most induló juhhús-export mellett nagy mennyiségű marhahúst és csirkét is szállít a kínai piacra, és nemrégiben megkezdte a sertéshús szállítását is.