Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Európai Bizottság adatai szerint a közösség (EU27) 107 ezer tonna élő szarvasmarhát és marhahúst értékesített a nemzetközi piacon 2021. január-februárban, 5,4%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Ez az adat nem tartalmazza az Egyesült Királyságba irányuló kivitel mennyiségét. A legnagyobb piacok Izrael (7,5 ezer tonna) és Ghána (7,3 ezer tonna) voltak. A Ghánába szállított mennyiség csaknem 10%-kal, az Izraelbe kerülő 1%-kal csökkent - tudhattuk meg a NAIK PÁIR kiadványából.
Az unió élőmarha- és marhahúsimportja 19%-kal 51,5 ezer tonnára emelkedett 2021. január-februárban a 2020 azonos időszakában beszállított mennyiséghez képest. Ez az adat sem tartalmazza az Egyesült Királyságból származó mennyiséget. A behozatal 87%-a Brazíliából, Argentínából és Uruguayból származott. Az Európai Unióban a fiatal bika "R3" kereskedelmi osztály vágóhídi belépési ára 3,74 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2021 márciusában, vagyis 4,8%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A tehén "O3" ára 5,4%-kal, az üsző "R3" ára 3,8%-kal emelkedett a vizsgált időszakban.
A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 51%-kal emelkedett 2021. január-februárban a 2020-as év hasonló időszakához képest. Januárban ez az indikátor még csak 34%-os növekedést mutatott az előző év hasonló időszakához képest. A növekedésről és annak valószínűsíthető okairól az Agrárszektor is beszámolt.
Az élőmarha-export során az ország főbb partnerei Ausztria, Spanyolország és Horvátország voltak. Magyarország élőmarha-importja 2%-kal nőtt az idei év első két hónapjában a tavalyi év azonos hónapjában beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha 43%-a Romániából és Hollandiából származott. A marhahúsexport mennyisége 16%-kal, értéke 17%-kal mérséklődött ugyanekkor. A marhahúsimport volumene 26%-kal, értéke 10%-kal csökkent.
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2021 január-márciusában a szarvasmarha vágása élősúlyban 11%-kal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. Az összes vágás kétharmadát adó tehenek vágása 12%-kal, a bikáké 13,7%-kal, az üszőké pedig 6,3%-kal csökkent. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a fiatal bika termelői ára 752 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2021 áprilisában, ami 4,6%-os csökkenést jelent 2020 azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágóüsző ára 6,5%-kal, a vágótehéné 8,5%-kal emelkedett a vizsgált időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára 6%-kal nőtt 2021 áprilisában az egy évvel korábbihoz képest.
Mennyiségét tekintve az élőmarha exportja 13,7 ezer tonnát tett ki a 2021-es év első két hónapjában, míg az import 1,9 ezer tonnát. A marhahús kivitele 2,2 ezer tonnát tett ki, behozatala pedig 2,4 ezer tonnát a mondott időszakban. Az élőmarha-export 11 milliárd forintot ért az év első két hónapjában, míg az export 1,7 milliárd forintot tett ki. A marhahús tekintetében az kivitel 2,2 milliárd forintot ért, míg az import 3,5 milliárd forintot tett ki.