Figyelmeztetnek a szakértők: komoly változások kellenek az európai állattartásban

Figyelmeztetnek a szakértők: komoly változások kellenek az európai állattartásban

agrarszektor.hu
Akár a koronavírusnál is veszélyesebb világjárvány kitörésére figyelmeztetnek az állategészségügyi szakértők abban az esetben, ha a nagyipari állattartásban a továbbiakban is ilyen mértékben használják az antibiotikumokat. Bár az elmúlt években jelentősen kevesebb antibiotikumot adnak megelőzés jelleggel, ám úgy tűnik, hogy a tömegesen tartott csirkék és sertések még így is túl sok ilyen gyógyszert kapnak.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az Európai Unió tagországaiban január 28-tól tilos antibiotikumot adni az egészséges háziállatoknak, Nagy-Britanniában pedig az állategészségügyi szakemberek és az állatvédők hasonló lépéseket követelnek a kormánytól - írja a Qubit. A WHO egy 2017-es jelentése szerint vannak olyan országok, ahol az összes felhasznált antibiotikum 80 százalékát adják haszonállatoknak. A világszervezet már ekkor a preventív antibiotikum-használat teljes megszüntetését javasolta, erre azonban eddig még nem került sor. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Több szakértő is aggasztónak tartja, hogy hiába kisebb mértékben, de még mindig használnak antibiotikumot a nagyüzemi állattartásban, mások viszont túl szigorúnak tartják az uniós szabályozást. Chris Lloyd, a mezőgazdasági gyógyszerhasználatot felügyelő bizottság (RUMA, Responsibe Use of Medicines in Agriculture) főtitkára szerint nem az elmúlt években pedig olyan mértékben csökkent az antibiotikumhasználat a szektorban, hogy nincsen szükség további szigorításokra. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója úgy véli, hogy egy világméretű, összehangolt cselekvési tervre van szükség. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?