Váratlan fordulat a baromfiágazatban: meglepő dolog történt a felvásárlási árakkal

Váratlan fordulat a baromfiágazatban: meglepő dolog történt a felvásárlási árakkal

agrarszektor.hu
Kevesebb baromfit vágtak a 2022-es év elején, mint az előző év hasonló időszakában. Ezzel szemben a csirke felvásárlási ára több mint egyharmadával emelkedett. Mérséklődött az export mennyisége is, a behozatalban azonban erős növekedés látszik.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb adatai szerint idén az év elején csökkent a baromfivágások száma. A vágási statisztikák alapján Magyarországon - élősúlyban mérve - 91 ezer tonna baromfit vágtak le az év első két hónapjában, mintegy 19%-kal kevesebbet, mint 2021 azonos időszakában - írta meg a Világgazdaság. Ebből a vágócsirke 66 ezer tonnát (-9,1%), a vágópulyka pedig 16 ezer tonnát (+4,1%) tett ki.

Ezzel egy időben mérséklődött az export mennyisége is: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarországon a baromfihúsok exportja az előző év azonos időszakával összevetve 3,1%-kal, 17 ezer tonnára csökkent januárban. Ezen belül a csirkehús kivitele csaknem a felére, 5,1 ezer tonnára esett, a pulykahúsé azonban 13,1%-kal, 3,5 ezer tonnára nőtt. Magyarország baromfihúsimportja ugyanebben az időszakban 22,8%-kal, 6,4 ezer tonnára nőtt. Ezen belül a csirkehús behozatala 5,5%-kal, 3,8 ezer tonnára csökkent, a pulykahúsé pedig stagnált, 192 tonna volt.

Jelentősen emelkedtek azonban a felvásárlási árak. A vizsgál időszakban az AKI adatai szerint a vágócsirke kilogrammonkénti élősúlyos termelői ára 2021 azonos időszakához képest 35,9%-kal, 350 forintra, a vágópulykáé pedig 26,2%-kal, összesen 469 forintra emelkedett az első 13 hétben. Az egész csirkére vonatkoztatott uniós átlagár az Európai Bizottság adatai szerint 230 euró volt 100 kilogrammonként az első 13 hétben, ez majdnem 21%-os növekedés az előző évihez viszonyítva. A magyarországi ár ugyanebben az időszakban ennél nagyobb mértékben, 27%-kal, kilogrammonként 650 forintra emelkedett.

A csirkemellfilé kilogrammonkénti feldolgozói értékesítési ára az idei első 13 hétben 2021 azonos időszakához képest 31%-kal emelkedett, és 1468 forint volt, a csontos csirkemellé pedig 47%-kal 1092 forint nőtt. Összességében a csirkemell ára 33%-kal, 1446 forintra, a csirkecombé pedig 46%-kal, 681 forintra emelkedett.

Az Európai Bizottság adatai szerint az EU27 baromfihúsexportja az előző évihez képest 10,6%-kal, 1528 ezer tonnára csökkent 2021-ben. A közösség baromfihúsimportja 2%-kal, 521 ezer tonnára emelkedett ugyanekkor. Az import csaknem háromnegyede Brazíliából és Thaiföldről származott, a két országból összesen 383 ezer tonna baromfihús érkezett, 6%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A Kínából érkező baromfihús mennyisége 23%-kal nőtt, míg Ukrajnából 5,5%-kal csökkent az import.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?