Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mint megtudtuk, a nanduk tenyészszezonja március-áprilistól szeptemberig tart általában, egy tojó pedig 20-70 tojást tojik. Ugyanakkor ezt nem lehet elfogyasztani, hiszen a nandu védett állat, így a tojását értékesíteni sem lehet. A húsát szintén nem lehet fogyasztani, de természetesen vannak kényszervágások, az más feldolgozási lehetőségeket nyújt, de alapvetően a CITES védi őket. A struccoknak május-júniustól indul a tojószezon, ami késő őszig tarthat, több etapban tojnak, és szintén 20-70 tojást adnak, de volt már példa, amikor 80-90 darab volt ez a mennyiség.
A tojásuk általában 1,2-1,5 kilogramm, ez körülbelül 30 tyúktojásnak felel meg, de zsírszegényebb annál, tehát egészségesebb, illetve finomabb is. Olvastam róla, hogy szívbetegek is ehetik, mivel kevesebb benne a koleszterin. Viszont a fehérjetartalma elég magas.
- mondta lapunknak egy pest megyei tenyésztő.
A szekértő kitért arra is, hogy az emuk párzási szezonja télen van, novembertől április-májusig. Az ő tojásuk 600-800 gramm, smaragdzöld színű a héja, nem lámpázható. Ez 10-15 tyúktojásnak felel meg, véleménye szerint sokkal finomabb, hiszen krémesebb, lágyabb. Nem olyan sárga, mint a tyúkoké, de hatalmas, és akár 2-3 ember is jól lakhat egy tojásból készült rántottával. Szintén magas a fehérje- és alacsony a zsírtartalma. Az emu húsa egyébként a legkevesebb zsírt tartalmazza az állatvilágban, majdhogynem koleszterinmentes. Nagyon magas a vastartalma, illetve sok vitaminszármazék található benne. A bőre pedig tökéletes égési sérülésekre, hámsérülésekre, még az indiánok erre használták.
Nem olcsó mulatság egy ilyen tojás
A strucctojás darabja 8-10 ezer forint, az emu 6 ezer forint volt január-februárban. Nandut viszont nem lehet kapni az említett védettség miatt. A csibét ugyanakkor lehet értékesíteni, de azt is csak úgy, hogy ha mindenféle papírt megcsináltat az ember, a CITES-től kezdve a chipeltetésen át, sok orvosi papír is kell hozzá. Jelenleg 35-40 ezer forint egy naposcsibe, de 1,5-2 hónapos korában már 60-70 ezer forint. A strucc-csibéket nagyjából 30 ezer forintért lehet eladni.
Egyedülálló a húsuk is
Akik még sosem fogyasztottak ilyen húsokat, azoknak bizonyára nehéz lehet elképzelni, hogy milyen ízzel és állaggal találkozhatnak. Az általunk megkérdezett szakember szerint ezek vörös húsok, állagban a marhához, szarvashoz hasonlítanak leginkább, de ízükben teljesen mások.
Nagyon finom ételeket lehet belőle készíteni, akár hamburgert is. Mi házilag készítettünk már strucchúsból, de marhafaggyúval keverni kell, mivel száraz a hús. Én személy szerint jobban szeretem az emut, mint a struccot, mert finomabb és aranyosabb is, emellett könnyebb tartani, és nagyon szívós madár. De ez persze csak az én véleményem.
Áttörés jöhet strucc -és emufronton is?
Ezeknek a madaraknak a tenyésztése és fogyasztása még gyerekcipőben jár Magyarországon, ez kétségtelen. Ugyanakkor az már látszik, hogy a kíváncsiság utat törhet magának. Gál János kiemelte, hogy több tenyésztővel összeálltak már, hogy törzsállományokat hozzanak létre, és hivatalos levelet kaphassanak erről. Ez a levél tulajdonképpen ugyanazt a célt szolgálná, mint a pedigré vagy egy marhaoklevél.
Ebből tudnánk profitálni is, hiszen lehetne szelektálni a jobb vérvonalú állatokat, akiket csibeként el lehetne adni további tenyésztésre. Persze, az sem lenne hátrány, ha rosszabb időkben az állam támogatná kicsit a munkánkat. Úgy gondolom, hogy az emu és a strucc lesz a marha utódja, hiszen ők nem termelnek metánt. Idővel pedig egyre nagyobb lehetne a kereset rájuk, de egy fecske nem csinál nyarat.