Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egészen április elejéig is eltarthat a gím- és dámszarvasok agancshullajtása, de legfőbb időszaka február vége és március elejére datálható. Ezt megelőzően azonban érdemes szót ejteni arról, hogy a bikáknak milyen komoly megterhelést okoz az agancs felrakása. A gyors sejt-differenciálódás biztosítja azt, hogy az agancs növekedésnek indulhasson. A növekedő agancsképződményt vérerekkel borított barka védi, melynek védelmében a porc- és csontszövet is fejlődik. Ahhoz, hogy ezek a szövetek el tudjanak csontosodni, különféle ásványianyagokra is szükség van. Ezeket pusztán a táplálékfelvétellel nem tudja magához venni az állat, ezért a bika a vázát alkotó különféle csontokból (borda, gerinc) kálciumot és további anyagokat szállít az agancsba. Ez egészen a bőgést megelőző ideig tart, amikor is az állat az agancstisztítás időszakában tápanyagfelvétellel visszapótolja a hiányzó tápanyagokat. Az agancstisztítás akkor kezdődik el, amikor a „fej éke” elkészül, és az azt borító barka elhal. Ezt az elhalt hámszövetet a bika fák ágaihoz, bokrokhoz dörzsölve, azokat csapkodva tisztítja le. A bika paramétereiről árulkodhat az, hogy mekkora ágakon tisztít, illetve a fa faja meghatározó lehet az agancs színének kialakulásában. Az elhalt agancs felrakásának és elhullajtásának ciklikussága összefügg a nappalok és éjszakák intervallumának változásával is.
Az agancshullatásért a megemelkedő tesztoszteronszint és az agancstőnél megjelenő csontfaló sejtek is felelnek, mely utóbbiak fokozatosan bontják a csapot, és idővel az agancs leválik. Ezt a folyamatot várják az illegális agancsgyűjtők is, ami az agancsárak tükrében nem is csoda. Annak ellenére is kockáztatnak, hogy komoly szankciókat von maga után ez a törvénybe ütköző tevékenység. Vegyük sorra, hogy milyen problémákat okozhatnak a szisztematikusan eljáró gyűjtők. Az állatoknak a fentebb bemutatott kimerítő folyamatot követően nyugalomra lenne szüksége, ezzel szemben a gyűjtők általi zavarás arra kényszeríti őket, hogy elhagyják élőhelyüket és csapatokba, úgynevezett rudlikba verődve olyan területeket is bejárjanak, ahova alapesetben nem mennének. Ekkor a taposással mind a telepített fiatal erdőkben, mind a mezőgazdasági területen kárt okoznak.
Mindezen felül, mivel menekülnek, könnyedén kikerülhetnek a közutakra, ahol fennáll a gépjármű-vad ütközés veszélye. Ez nem csak az állat szempontjából lehet végzetes, de gépjárműben ülők is komoly veszélynek vannak kitéve. Mivel a menekülés fokozott stresszhelyzetnek minősül, az állat energiaszükséglete is megnövekszik. Ennek pótlására akkor is hántja és rágja a fiatal fákat, amikor egyébként nem tenné. Tehát nem csak a csemeték törésével, taposásával, hanem a hántással is veszélyezteti az erdősítés sikerességét. Az említett zavarásról a 1996. évi LV. törvény a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvényének 28. § 1-es pontja is rendelkezik.
A vadászatra jogosult nem veszélyeztetheti a vadászható és nem vadászható állatfajok, valamint az egyéb élő szervezetek fennmaradását. (2) A vadászaton kívül a vad nyugalmát mindenki köteles megóvni. Tilos vadászaton kívül a vad fennmaradását bármilyen módon veszélyeztetni. (3) A vad védelme érdekében tilos a vad búvó-, lakó-, és táplálkozási, valamint szaporodási vagy költési helyét zavarni. Nem minősül zavarásnak az okszerű mező- és erdőgazdálkodással összefüggő tevékenység, ideértve a halastavak lehalászását is.
Sok esetben az agancsozók drótokat feszítenek ki az állatok ismert váltóinak közelében, majd szisztematikusan azok felé hajtják a vadat, miközben átfésülik az adott területeket. Ennek eredményeként azok az agancsok is „leszakadhatnak”, amelyek még nem álltak készen a lehullásra. Ez azért is probléma, mert az agancstő ekkor sérülhet, így a vad azt követően egyáltalán nem, vagy csak teljesen abnormális, kisebb súlyú agancsot tud felrakni. Komoly gazdasági kárt okozva ezzel a vadászatra jogosultnak. Ezen felül a leszakadó agancs nyomán olyan sérülés keletkezik, ami akár sebkapuként is funkcionálhat, és különféle fertőzések melegágya lehet, amely az állat egészségébe is kerülhet. A szarvasok hajtásának eredményeként nem csak a nagyvad, de számos, akár védett állat életciklusa is felborul, ami természetvédelmi szempontból is problémát jelenthet.
Amellett, hogy anyagi kár keletkezik az illegális agancsgyűjtés folyamán, a vadgazdálkodónak egyéb közvetett kárt is okozhat az, aki jogtalanul eltulajdonítja a fellelt csontképződményeket. Akár az egyik szárat, akár párban találják meg, a szakemberek messzemenő következtetéseket tudnak levonni azokból. Az agancs jellege évről évre hasonló, tehát azok alapján beazonosíthatóak az előzetesen már ismert egyedek. Az összegyűjtött agancsokból mind a vadgazdálkodó, mind az erdőgazdálkodó következtetni tud az állomány korára, sűrűségére. Felmérheti a vad területhasználatát és egészségügyi állapotát. Ebből kifolyólag a hivatásos vadász pontos képet tud kapni, arról milyen bikák használják a területét. Meg tudja tervezni a hasznosítást, és fel tudja mérni az állománysűrűséget. Az erdőgazdálkodó pedig következtethet arra, hogy milyen az általa kezelt erdőterület vadeltartóképessége.
Végezetül pedig fontos tudni, hogy a vadászati jog a vadászterületnek számító területeken a föld elválaszthatatlan része. Amikor a terület vadászati jogát haszonbérbe adják, onnantól minden jog a vadászatra jogosultat illeti meg. A vad a Magyar Állam tulajdona mindaddig, ameddig a vadászatra jogosult azt terítékre nem hozza, vagy be nem fogja. Ennek nyomán nem csak a vad, de annak hullája, hullajtott agancsa is. Madarak esetében ugyanez a helyzet a tojással is. Tehát az, aki mindezek ismerete vagy éppen nem ismerete mellett engedély nélkül visz haza agancsot, az természetkárosítást és jogsértést követ el, ami szankciókat von maga után.