Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Két, teljesen új intézkedéssel is támogatja a hazai állattenyésztés fenntarthatóságát az Agrárminisztérium. Megjelent ugyanis az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetésére, valamint a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatására kiírt vidékfejlesztési pályázat - mondta nemrégiben Feldman Zsolt államtitkár egy rendezvényen. Ez utóbbival kapcsolatban azonban felszólaltak a bivalytenyésztők, akik sérelmezik, hogy ezúttal miért maradtak ki a lehetőségből, hiszen eddig a marhákkal kapcsolatos kötelezettségek és támogatások mindig vonatkoztak rájuk is - írta meg az Infostart.
Rózsa Péter, Magyar Bivalytenyésztők Egyesületének elnöke azt kérdezte az Agrárminisztériumtól, hogy ha ez a támogatás jár a belgáknak, illetve, ha az itthon tenyésztett kék-belga szarvasmarha után is igényelhető, amihez egyébként semmi köze Magyarországnak, akkor egy magyar őshonos állatnak miért nem járhat? A szakember elmondta, hogy személyesen is beszélt az államtitkárral, aki azt mondta, hogy valóban kimaradt a bivaly a pályázatból, de nem lehet tudni, kinek a hibájából. Rózsa Péter úgy tudja, később ugyan lehet majd ilyen forrás, de ezt a mostani döntést már nem lehet visszacsinálni, mert nem készült hozzá költségvetés.
A szakember szerint legalábbis bosszantó, hogy váratlanul kimaradtak, miközben a bivaly a "modernizált" magyar tarka szarvasmarhánál sokkal régebben honos, ráadásul úgy tartják most is, mint több száz éve, nemzeti parkokban is lehet velük találkozni. Tavaly 4030 bivalytehénre kaptak támogatást, a mostani állomány körülbelül 5000, tehát nem kell akkora létszámra gondolni, ami a komolyabban megterhelte volna a költségvetést - tette hozzá a Magyar Bivalytenyésztők Egyesületének elnöke.
Rózsa Péter beszélt arról is, hogy a most induló, új állatjóléti támogatásból a bivaly ki lett hagyva, de más állatfajokra igényelhető, például sertésre vagy kiskérődzőkre, ennek a mintájára lett kiterjesztve a támogatás most a húsmarhákra is. Ezzel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy a kék-belga fajta kifejezetten húsmarha, míg az őshonos bivaly nem ad ennyi húst, így rosszabb gazdasági mutatókkal rendelkezik, ám védettsége miatt nemzeti jelentőséggel is bír, a parlament védetté is nyilvánította.
A kimaradással viszont a bivalytenyésztők versenyképessége csökken, nekik saját költségből kell mindent megoldani, míg például a kék-belga szarvasmarha tenyésztői, akiket amúgy is támogatnak, most a magyar államtól is kapnak segítséget - fogalmazta meg Rózsa Péter.
Az InfoRádió megkereste az Agrárminisztériumot is. A szaktárca írásban közölte, hogy az április 25-én meghirdetett pályázatot a Magyar Állattenyésztők Szövetségével közösen tervezték meg, és "mivel az uniós elvárások hosszabb időszak alatt előállítható fajspecifikus számításokat várnak el a támogatással kompenzálható költségek alátámasztására, nem áll módunkban a bivalyfaj beemelése a húsmarha fajták mellé". Az Agrárminisztérium szerint hozzávetőleg 4000 húsmarhatartó részesül majd támogatásban, ugyanakkor éppen most készítenek elő két új pályázatot a bivalytartó telepek korszerűsítésének finanszírozására.