Bár az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint a közegészségügyre jelentett kockázat továbbra is alacsony, egyre több szakértő kongatja a vészharangot a kontinensen terjedő madárinfluenza-járvány miatt. 2024. áprilisa óta ugyanis már legalább 65 embernél mutatták ki a H5N1-vírustörzset, ami jelentős növekedésnek számít a 2022-es egyetlen esetszámhoz képest.
Az egyik leginkább aggasztó fejleményt az jelenti, hogy bár az emberi megbetegedéseknél tapasztalható tünetek eddig rendre enyhék voltak, decemberben a vírus már súlyos légúti megbetegedést is okozott egy 65 év feletti louisianai állampolgárnál. Esetében ráadásul az is kiderült, hogy a vírus D1.1-es genotípusával fertőződött meg, amely eltér a B3.13-as genotípustól, amelyet korábban több államban tejelő tehenekben, emberi esetekben és néhány baromfiban mutattak ki.
A helyzet súlyosságát az is jelzi, hogy a tejelő tehéncsordák tizenhat államban fertőződtek meg, Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója pedig szükségállapotot hirdetett a tehenekben és baromfikban elharapódzott járvány miatt. Az intézkedések miatt pedig a gazdák már attól tartanak, hogy a kormányzat megakadályozza a tejértékesítést vagy akár a beteg tehenek leölését is követelheti.
Kutatók szerint azonban az eddig javasolt intézkedések korántsem elég hatékonyak. A vírus ugyanis gyakorlatilag ellenőrizetlen módon terjed az állatok között, az emberi esetek forrása gyakran nem azonosítható, a vírus pedig mindeközben oly módon fejlődik, hogy még könnyebben tudjon illeszkedni az emberi receptorokhoz. Emellett pedig a szennyvízben észlelt jelek is arról tanúskodnak, hogy a vírus szélesebb körű nyomot hagy, mint azt eddig hitték. Ezek a tények pedig egyértelműen arra utalnak, hogy a H5N1-vírus hatékony lépéseket tett a világjárvánnyá alakulás útján.
Mindezek miatt Kay Russo coloradói állatorvos szerint megdöbbentő a hatóságok tétlensége a sürgős kérések ellenére, Tom Bollyky, a Council on Foreign Relations globális egészségügyi programjának igazgatója szerint pedig elkeserítő látni, hogy újra előkerülnek ugyanazok a hibák, amelyek a COVID-19 válság idején is előjöttek.
A vírus terjedése ráadásul már teljesen más fajokat és háziállatokat is érint. Argentínában például egy tengeri emlősök megfertőzésére kialakult klád miatt több mint 17 ezer elefántfóka pusztult el, köztük a fiatalok mintegy 97 százaléka. A napokban pedig egy macska pusztult el madárinfluenza miatt, ami az oregoni hatóságok szerint a házi kedvenc szennyezett eledelével hozható összefüggésbe. Épp ezért a Northwest Naturals kedden közölte is a fogyasztókkal, hogy dobják ki a Feline Turkey Recipe nyers fagyasztott állateledelüket, ha annak szavatossági ideje 2026. május 21. és 2026. június 23. közé esik, annak tesztje ugyanis pozitív lett a magas patogenitású madárinfluenzára.
A lassú reakció az újonnan megjelenő járványokra egyszerűen egy új, szerencsétlen norma lehet Amerika számára. Ha ez így van, akkor a nemzet szerencsésnek mondhatja magát, hogy a madárinfluenza még mindig nem terjed könnyen az emberek között. A vírus megfékezése sokkal nehezebb és költségesebb lesz, mint akkor lett volna, amikor a járvány még kicsi volt. De lehetséges.
– mondta az eset kapcsán Tom Bollyky, a Council on Foreign Relations globális egészségügyi programjának igazgatója.