Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Jelenleg 12500 jószág él a kapolyi telepen, az integráció évente 150 ezer állatot állít elő. Moldován András szerint tovább fognak nőni idén, és jövőre akár már 250 ezer, úgynevezett emberi takarmányt fognak előállítani. Egyben kiemelte: nagyon odafigyelnek az állatjólétre az említett telepen.
Azt mondta egy nagyon tekintélye sertéstenyésztő, amikor eljött hozzám, hogy ez egy állatkert. Nálam kifutó, szalma, lánc, játék van. Emellett van kameránk is van, ha baj van, azonnal segítünk. Nekünk ez fontos. Az állatjólét fontos. Pénzt akarunk keresni, legyünk már őszinték. Ha jól él az állat, jobban hízik, több pénzt keresek.
Moldován András kitért a növényi eredetű fehérjékre is. Mint fogalmazott, ezeknek a termékeknek a sok gázolaj és egyéb anyagok miatt egyáltalán nem kisebb az ökológiai lábnyoma a hagyományos (állati eredetű) termékeknél. Továbbá a vegyes táplálkozás és a mozgás fontosságát is kiemelte, valamint azt, hogy nem szabad szélsőségekbe bonyolódni, mindent fogyasztani kell, mértékkel, odafigyeléssel.
Tényleg mindent megtehetünk?
Az interjú során kiderült az is, hogy az elmúlt években fordulatok történtek a termelést illetően. Erről a szakembernek határozott véleménye van:
Volt egy gazdasági helyzet, amiben eszelősen sok pénzt kerestek a növénytermesztők az elmúlt néhány évben. Az utolsó két évben ennek viszont vége lett az ukrán háború miatt. Leértékelődött a gabona, mivel valamiből pénzt kellett csinálni, és olcsón eladták a világba. Volt egyfajta „bármit megtehetünk” felfogás, és kizsákmányolták a földeket a rettenetesen nagy haszon miatt.