Óriási rágcsáló terjed Magyarországon: ezt a régiót már teljesen bevette

Óriási rágcsáló terjed Magyarországon: ezt a régiót már teljesen bevette

agrarszektor.hu
A Kis-Balatonon megjelent egy új, veszélyes idegenhonos faj, a nutria. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette az állatot, amely az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén is szerepel. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a nutria komoly ökológiai és gazdasági károkat okozhat a térségben - írja az Infostart.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A kutatóintézet Facebook-oldalán közzétett információk szerint a felvételek egy kifejlett példányát jelenlétét bizonyítják. Az állat valószínűleg a déli befolyó patakokon vagy a Zala folyó mentén érkezett a területre. Bár a táplálkozás jellemzően éjszakai aktivitás jellemző, a szakértők megjegyzik, hogy "ahol meghonosodik, nappal is gyakran mozgásban van". A nutria Dél-Amerikából származó, vízhez kötődő emlős, amely 4-8 kilogramm közötti testsúlyával a hód után a második legnagyobb rágcsáló Magyarországon. Az állat elsősorban a tiszta vizű, vízinövényekben gazdag területeket kedveli, ahol megfelelő búvóhelyeket és télen is elegendő táplálékot talál. Kis családokban él, amelyeket egy domináns hím, több nőstény és fiatal egyedek alkotnak. A kutatók kiemelik, hogy a nutria tápláléka főként lágyszárú növényekből áll, de gazdasági növényeket is fogyaszt.

Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat, ami jelentősen csökkenti az adott terület biológiai sokféleségét

- figyelmeztetnek a szakértők.

A faj európai terjeszkedését jelentősen elősegíti a telek enyhülése. Magyarországon először a Duna és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították a nutria szaporodását mintegy egy évtizeddel ezelőtt. Azóta az ország belső részein, a Dráva és a Mura mentén is kialakultak állományai. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a nutria visszaszorítása rendkívül költséges vagy lehetetlen, ha egyszer jelentős állományokat hoz létre. Jelenleg Magyarországon csak külön engedéllyel vadászható. A kutatók ajánlása szerint "a felszámolására legálisan alkalmazható szelektív vadászati módszerek bevetése ajánlott".

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?