Kapkodnak ezért a magyar állatért külföldön is: kérdés, ez 2025-ben is így lesz-e

Kapkodnak ezért a magyar állatért külföldön is: kérdés, ez 2025-ben is így lesz-e

agrarszektor.hu
A magyar szarvasmarhák keresettek határon innen és túl is. A sikeres folytatás nagyban függ attól, hogy az agrárkormányzat mennyivel emeli a tenyésztési támogatások keretét 2025-ben. Ez az idei év egyik nagy kérdése ebben az ágazatban.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Az elmúlt évek tendenciáját követve egyre inkább a nagyüzemek kerülnek előtérbe - véli Rácz Károly, a Magyartarka Tenyésztők Egyesületének (MTE) elnöke. A magyar tarka szarvasmarhát tartók jelentős része családi gazdaság keretei között dolgozik, és gyakran tapasztalják azt, hogy aki nem termel legalább 2000 kg tejet 1-2 naponta, ahhoz ki sem mennek a felvásárlók. Ez a szomszédos Ausztriában egyáltalán nem jellemző. Amennyiben nem változtatunk ezen, a hazai családi gazdaságokból származó termékek eladhatósága megkérdőjelezhető lesz a jövőben. Ugyan a közelmúltban támogatással alakultak termelői szövetkezetek, de néhány kivétellel nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Az elnök az őshonos támogatást nagyon hasznosnak tartja, de úgy gondolja, tudatosítani kellene a magyartarka-tartásra vágyókban, hogy bizonyos tenyésztési feltételeknek (ivadékvizsgálat, tenyésztési program betartása, pontos adatszolgáltatás) meg kell felelni, ami nem kis feladat. A másik oldalban pedig azt, hogy mekkora nehézséget okoz az állattartóknak a kifizetések csúszása - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ). Fontos volna az élelmiszer-infláció csökkentése. Havi bontásban 2024-ben az élelmiszereket érintő kiadások családonként 104 ezer forintról 196 ezer forintra ugrottak.

Jobb éve lehet a tejtermelőknek

Az év első felében jellemzően csökkenni szokott a nyers tej felvásárlási ára - osztja meg tapasztalatát velünk Antal Gábor, a Szarvasmarhatenyésztők Szövetségének elnöke, aki ennek ellenére pozitív szaldós évre számít a tejtermelésben. A tejfeldolgozók szinte kivétel nélkül pályáztak a tavaly év végén meg nyílt fejlesztési támogatásokra - tájékoztatta lapunkat Harcz Zoltán. A tejüzemek most tűkön ülve várják a döntést a támogatási keret megemeléséről. Ahhoz, hogy a tavalyinál jobb éve legyen 2025-ben a magyar tejtermelőknek, Harcz Zoltán szerint csökkenni kellene az élelmiszer-inflációnak, a reálkereseteknek pedig növekednie, ennek hatására emelkedhetne a kereslet. Az is fontos, hogy a lehető legkevesebb tejterméket importáljuk dömpingáron.

Nehéz lesz kigazdálkodni a megemelt béreket

A bérmegállapodás, vagyis hogy 2025 és 2027 között 36 százalékkal emelik a minimálbért, Szakács Attila szerint nagy terhet tesz az állattenyésztő vállalkozásokra, mivel a bevételeik ilyen arányú növelésére kis esélyt lát. Az Angus Kft. ügyvezetője és a Kárpáti Borzderes Egyesület tenyésztésvezetője szerint az álomszerű, hogy 3 év múlva a jelenleginél 35-40 százalékkal magasabb áron tudják értékesíteni állataikat. Emiatt az állatjóléti, AKG-, ÖKO- és egyéb plusztámogatások még akkor is sokat számítanak egy gazdaság életében, ha az ezeknek megfelelésnek is plusz költségei vannak. Mikó-Baráth Mátéhúshasznú magyartarkákat tart. A tavaly ősszel beadott telepmegújítási pályázatában istállóépítés, kezelőfolyosó-rendszer, digitalizáció és gépek beszerzése szerepel. Nagyon várja a pozitív döntésről szóló határozatot, és bízik abban, hogy nem fognak elszállni a beruházási költségek. A forint gyengülése sajnos nem ezt vetíti előre.

Szervestrágyázás nélkül nincs gyepgazdálkodás

Az állandósult nyári hőstressz mellett a Natura 2000 és a védett gyepterületek sokak szerint túlzott védelme általánosan nehezíti a gazdálkodók életét. A gyepek tápanyag-visszapótlása évtizedek óta tilos, ami érthetetlen. Érdemes lenne újragondolni néhány túlzó előírást, a gyepek valódi védelme érdekében - vélekedik Kanyar Roland, a Hubertus Kft. állattenyésztési ágazatvezetője. Ha szervestrágyázást, vagy átgondolt, szakmailag meg alapozott műtrágyázást lehetne végezni a védett területeken, az jobb eredményt hozna, mint a kezelések teljes tiltása. A korlátozások miatt sok helyen a nemes füvek kipusztulnak, átveszik a helyüket a gyomok és a cserjék, melyek rontják a legeltetés jövedelmezőségét - hívta fel a figyelmet Papp Sándor, az Abaúji Papp Charolais Kft. tulajdonosa.

Növelni kell a fogyasztók felvilágosítását

Harcz Zoltán szerint a változó fogyasztói szokások tejipari lekövetése és a fogyasztók megtévesztésének megakadályozása az egész termékpálya érdeke, emiatt az eddigieknél nagyobb erőforrásokat kell fordítani a vásárlói tudatformálásra, különösen a növényi alapanyagból előállított utánzatok kapcsán. A szélsőséges zöld ideológiák miatt több helyen leépítik az állattenyésztést. Több országban kísérleteznek műhúsok előállításával, de senki nem tudja, azoknak milyen hatása van az emberi szervezetre.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?