Egyre több a sakál Magyarországon: gyorsan terjed, nincs mit tenni ellene

Egyre több a sakál Magyarországon: gyorsan terjed, nincs mit tenni ellene

agrarszektor.hu
Az egykor kihaltnak hitt aranysakál, más néven toportyán vagy nádi farkas, újra megjelent Magyarországon, és rohamosan terjeszkedik az ország területén. A faj, amely az 1980-as évek végén még eltűntnek számított, mára az ország 86 százalékán megtalálható, jelentős kihívások elé állítva a vadgazdálkodást és a természetvédelmet - írja a boon.hu.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az aranysakál visszatérése az 1990-es évek elején kezdődött, amikor a Dráva-vidéken megjelentek az első példányok. Azóta a populáció exponenciális növekedésnek indult, és mára az ország számos régiójában megtalálható. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói szerint az éves állománynövekedés elérte a 40 százalékot, ami rendkívül magas aránynak számít. A faj terjedésének több oka is van. A mezőgazdasági területek bősége, a nem megfelelő hulladékkezelés, valamint a kisemlősök és nagyvadak számának növekedése ideális életfeltételeket teremtett az aranysakálok számára. Emellett a globális felmelegedés és az enyhébb telek is kedveznek a faj terjeszkedésének. Filó Gábor, a Hangonyi Zöldmező Vadásztársaság elnöke egy közelmúltbeli eset kapcsán nyilatkozott:

Medvével nem, de aranysakállal egyre gyakrabban találkozunk.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ez a kijelentés jól tükrözi a faj egyre növekvő jelenlétét a magyar vadvilágban. Az aranysakál nem védett faj Magyarországon, és kártékony ragadozónak minősül. Bár vadászata engedélyezett, az állat óvatossága és gyorsasága megnehezíti az elejtését. Ennek ellenére évente több mint 12 000 példányt lőnek ki, ami azonban nem elegendő a populáció hatékony szabályozásához. A kutatók becslése szerint a teljes állomány akár a 60 000 egyedet is elérheti. A szakértők úgy vélik, hogy az aranysakál populáció terjeszkedési üteme az utóbbi években lassulni kezdett.

Ez arra enged következtetni, hogy a hazai állomány hamarosan stabilizálódhat, elérve a környezet által eltartható maximális létszámot. Ez a folyamat a kezdeti betelepedéstől számítva mindössze két-három évtizedet vett igénybe, ami jól mutatja a faj alkalmazkodóképességét és sikerességét az új élőhelyeken. Az aranysakál visszatérése és gyors elterjedése új kihívások elé állítja a magyar vadgazdálkodást és természetvédelmet. A jövőben fontos lesz megtalálni az egyensúlyt a faj jelenlétének kezelése és az ökoszisztémára gyakorolt hatásainak mérséklése között.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 18. 15:29