Megszólalt az országos főállatorvos a nálunk is felbukkant új vírusról

Megszólalt az országos főállatorvos a nálunk is felbukkant új vírusról

agrarszektor.hu
Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott az Agrárminisztériumban Pásztor Szabolcs, országos főállatorvos és Lorencz András, az Országos Járványvédelmi Központ igazgatója. Az esemény oka az volt, hogy több mint 50 év után ismét kimutatták a ragadós száj- és körömfájás vírust egy Győr-Moson-Sopron megyei szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos a helyzetre való tekintettel azonnali és szigorú korlátozásokat jelentett be.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal március 7-én számolt be róla, hogy egy 1400 szarvasmarhát tartó kisbajcsi telepen jelentkeztek vírus klasszikus tünetei: a magas láz, a levertség, a szájban és a lábvégeken pedig a jellegzetes hólyagos elváltozások. A tünetek március 3-án jelentkeztek, a helyi állatorvost pedig március 5-én értesítették. A telepen azonnal elrendelték a zárlatot és a korlátozásokat. A Nébih laboratóriuma március 6-án este azonosította a vírust az állományban.

A ragadós száj- és körömfájás vírus utoljára 1973-ban fordult elő a hazai állományokban - közölte Pásztor Szabolcs, hozzátéve, hogy a betegség ragályos, minden párosujjú patásra veszélyt jelent. Emberre nem veszélyes, az érintett állományokban rendkívül súlyos gazdasági károkat tud okozni. Mivel nem lehet kezelni, ha egy állat is megbetegszik egy telepen, a teljes állományt fel kell számolni. Az országos főállatorvos beszélt aról is, hogy a vírus bejutásának körülményeit illetően, illetve a telepről történő kijutások ügyében már folyik a hatósági vizsgálat.

A 10 kilométeres körzeten belül minden, a fogékony állatokat tartó telepen mintát fognak venni a hatóság szakemberei. Ezen felül Győr-Moson-Sopron vármegyében vadászati tilalom lépett életbe, és minden vadfajból vérmintát kell küldeni a Nébih laboratóriumának. Pásztor Szabolcs elmondta, hogy minden vérvizsgálat állami költségre történik. Ezen felül március 17-ig minden, fogékony állatfajt bemutató rendezvényt felfüggesztettek a vármegyében, a fogékony állatfajokat bemutató állatkertek nem fogadhatnak látogatókat.

Az országos főállatorvos közölte, hogy az érintett állatállomány felszámolása, és a tetemek biztonságos megsemmisítése megkezdődött. Az Agrárminisztérium és Nébih, Állategészségügyi hatóság mindent megtesz a járvány mielőbbi felszámolása és a gazdálkodók kártalanítása érdekében - tette hozzá a sajtótájékoztató végén Pásztor Szabolcs.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 25. 09:47