Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója, Mezőszentgyörgyi Dávid az InfoRádióban ismertette a helyzetet. Elmondása szerint a juh- és kecsketartóknak is be kell tartaniuk a hatósági intézkedéseket, amelyek Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyében három kijelölt körzetre vonatkoznak. Ezekből a körzetekből tilos az állatok kiszállítása, valamint legeltetési korlátozás és kötelező zárva tartás van érvényben.
Bár Ausztria és Szlovénia korlátozásokat vezetett be, a tranzitforgalom továbbra is engedélyezett Olaszország felé, szigorú állat-egészségügyi előírások és fertőtlenítés mellett. Az olasz hatóságok szükség esetén vérvizsgálatot rendelhetnek el a magyarországi állományoknál a mentesség igazolására. Hétfő délelőttig egyetlen fertőzött egyedet sem találtak.
A betegség gazdasági hatása azonban már most jelentős: a korábbi 2500 forint/kilogrammos ár 1900 forintra csökkent. A szakmaközi szervezet vezetője szerint a kereslet nem csökkent drasztikusan, inkább bizonytalanság jellemzi a piacot. Az olasz kereskedők más beszerzési források után néztek, de "ilyen rövid idő alatt ekkora mennyiségű bárányt Európában nem lehet pótolni" - hangsúlyozta Mezőszentgyörgyi.
A helyzetet nehezíti, hogy Románia felől június 9-ig zárlat van érvényben a kiskérődzők pestise miatt, a spanyol import pedig a magas árak miatt nem jelent reális alternatívát. A húsvéti időszakban szokásos 100-150 ezres exportmennyiség idén is elérhető lehet, de a pontos számok csak az ünnepek után derülnek ki.
A termelőket súlyosan érinti az árcsökkenés: egy 20-24 kilós bárányért a korábbi 50 ezer forint helyett most csak 40 ezer forintot kapnak. További nehézséget jelent a legeltetési tilalom miatti kényszerű szénaetetés, ami növeli a költségeket. Az ügyvezető igazgató szerint különösen azok a gazdálkodók kerülhetnek nehéz helyzetbe, akik 60-80 százalékos szaporulataránnyal működnek.