Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Bizottság várhatóan még 2012-ben előterjeszti az Európa vizeire vonatkozó, az Víz Keretirányelv, valamint az EU aszály és vízhiány stratégiájának felülvizsgálatán alapuló törvényjavaslatát. A Bizottság egyben azt is vizsgálja majd, hogy a tagállamok megfelelően hajtják-e végre az uniós vízügyi szabályokat, illetve, hogy milyen potenciál rejlik a vízkészlet-gazdálkodás fejlesztésében - olvasható az Euractiv.com oldalon.
Az EU legfőbb végrehajtó intézménye 2007-ben mutatta be a vízhiány és az aszály leküzdésére vonatkozó jelentését. Ebben felállították a vízzel kapcsolatos intézkedések hierarchiáját, mely szerint "újabb vízellátó infrastruktúra lehetőségét csak akkor kell figyelembe venni, ha a többi lehetőség - beleértve a vízzel kapcsolatos hatékony árszabási politikát és a költséghatékony alternatívákat - már kimerült".
Az Unió környezetvédelmi biztosa, Janez Potoènik korábban azonban úgy nyilatkozott, hogy az árszabási politikák általában nem tükrözik a helyi szintű vízkészletek érzékenységét, így nem ösztönzik a hatékony vízfelhasználást.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency - EEA) tavalyi jelentése szerint Európa vízfogyasztási szokásai fenntarthatatlanok: "Több vizet fogyasztunk, mint amit a körülményeink engednék. A vízhiány rövid távú megoldására egyre több vizet veszünk ki felszíni víz- és talajvízkészleteinkből. A túlzott vízkitermelés azonban súlyos hatással van a megmaradó vízkészlet minőségére és mennyiségére, valamint az attól függő ökoszisztémákra."
Az EEA jelentésében több használatcsökkentést előidéző intézkedést felsoroltak, például a valóban használat alapú számlázást, a háztartások vízórával való felszerelését, hatékonyabb szivárgásjelző rendszerek használatát, az illegális vízhasználat megfelelő büntetését, valamint a gazdálkodók oktatását alkalmas földművelési, és öntözési módszerek kiválasztására.
A Bizottság a 2012-es előterjesztéséig a vízelosztó-rendszerek hatékonyságnövelésének lehetőségeit vizsgálja, hogy csökkenjen a végfelhasználókig való eljutás során a vízveszteség. Európa egyes területein ugyanis akár az 50 százalékot is eléri a szivárgás.
A European Water Partnership (Európai Víz Partnerség - EWP) non-profit szervezet szerint Olaszország egyes városaiban a 70 százalékot is eléri a vízszivárgás, míg Londonban 35 százalékos.
A Bizottság egy másik szabályozási területen is javaslatokat tesz; azt szeretné, ha az épületekben, beleértve a középületeket is, kötelező szabályok írnák elő a vízmegtakarítást. Becslések szerint ugyanis az épületekben felhasznált víz közel 30 százaléka is megtakarítható lenne. Számos olyan technikai megoldás létezik ugyanis, mellyel a csapok, vécék, zuhanyzók és egyéb vizet használó berendezések - például mosogatógépek - vízigénye csökkenthető.
A mezőgazdaság vízfelhasználását is racionalizálni kell, az EEA adatai szerint ugyanis az EU összes vízfelhasználásnak 24 százalékáért az agrárium felel, egyes déli tagállamokban azonban a 80 százalékot is eléri. Éppen ezért a Bizottság első számú területnek nevezte meg a mezőgazdaságot, ahol a vízhiány problémáját kezelni kell.
A tervek között szerepel 2011-ben egy speciális konferencia szervezése Lengyelországban, ahol a mezőgazdaság vízárszabásáról folyna konzultáció.