Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
"Alkalmassá kell tenni az Európai Unió Duna Régió Stratégiáját (EDRS) arra, hogy 2014-ig, és az azutáni 7 éves uniós pénzügyi időszakban jelentős támogatással járuljon hozzá a (fenntartható, versenyképes, tájkép fenntartó és népesség megőrző) mezőgazdaság - Duna, illetve Tisza vízgyűjtő szintű - vízgazdálkodási feltételeit megteremtő fejlesztésekhez". Ezt javasolja a nemzeti stratégia szakmai anyagának előkészítésében is részt vevő Ijjas István, a Magyar Hidrológiai Társaság elnöke, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Prof.Emeritusa. Az EU Bizottsága által 2010. december 8-án elfogadott Duna Régió Stratégia Akcióterv-javaslatból ugyanis hiányoznak a hazai agrártermelés szempontjából alapvető vízmegtartási, aszály- és szárazság kezelési, öntözés-fejlesztési projektek. Ijjas István szerint azonban még megvan a lehetősége a magyar félnek, hogy e projektek is bekerülhessenek.
A sajátos szerkezetű - a fő "pilléreken" belüli "prioritásokra", az ezek alatti szinten lévő "akciókra", valamint az ezekhez kapcsolódó "projektekre" épülő - stratégia tervezetében az agrárium gazdasági céljait szolgáló projekteket a "környezet védelme a Duna Régióban" pillérhez lehetne társítani.
Ezen belül az 5. számú, "a környezeti kockázatok kezelése" elnevezésű prioritásban kaphatnának helyet a mezőgazdaság számára fontos integrált vízgazdálkodás-fejlesztési feladatok, amelyeknek az "árvíz-kockázat kezeléssel", valamint a "klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodással" foglalkozó akciók keretében kellene megjelenniük.
Emellett az aszállyal és a szárazsággal foglalkozó "akciót", azaz aszály- és szárazság-kezelési projekteket is fontos lenne beemelni a vízgazdálkodásban érintett szakmai szervezetek szerint. A "Bökényi ötök" - azaz az EDRS-hez tavaly közös vízügyi szakmai javaslatcsomagot készített Magyar Hidrológiai Társaság, Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozata, Magyar Víziközmű Szövetség, Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetsége, Víz Világ Partnerség, Magyarország - is szeretné elérni, hogy az éghajlatváltozás, az aszály és a szárazság kezelési fejezetbe belekerüljön a mezőgazdasági célokat megvalósító vízgazdálkodási fejlesztés az integrált öntözésfejlesztéssel együtt.
Sürget az idő, mert 2011. első félévében, a magyar EU-elnökség idején, a tervek szerin április végéig kellene elfogadni a tagállamoknak a stratégiát. Így tavasszal fel fog pörögni az EDRS előkészítése, és gyorsan kell majd a konkrét vízgazdálkodási projekteket megfogalmazni, és belobbizni a stratégiába, de ez egyedül nem megy.
Csak olyan projektek elfogadására lehet számítani az EDRS-ben, amelyek a vízgyűjtőn osztozó sok ország közös érdeke, és ezeket közösen, illetve közösen kidolgozott módszerekkel akarják megoldani. A stratégia tehát olyan új dimenziókat is nyithat a határon túli vízgazdálkodási együttműködésekben, mint a Duna vízgyűjtő Árvízvédelmi Akciótervének - Magyarország és Románia által koordinált - közös megvalósítása a vízgyűjtőn, illetve a magyar, szlovák, román és dél-szláv aszály- és a vízhiány-kezelési együttműködés.