Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egyértelműen veszítenek a hazai tejtermelők azzal, hogy bezárja budapesti tejüzemét a multinacionális Danone. A döntés egyúttal azt is maga után vonhatja, hogy a kiváló minőségű magyar tejalapanyag helyett külföldi tejből készülnek majd a nálunk forgalmazott Danone-termékek. Lehet, hogy a "tejlavina" itt nem áll meg, mert a szintén multinak számító FrieslandCampina is azt fontolgatja, hogy befejezi a termelést debreceni gyárában. Ez azonban - közölte a vállalat - nem jelentené azt, hogy a cég kivonulna a hazai tejtermékgyártásból. Ma már ugyanakkor egyre általánosabb jelenség, hogy a Magyarországon érdekelt tejmultik leépítik itteni termelésüket, és tejtermékimporttal igyekeznek megőrizni magyar piaci részesedésüket - állítják tejágazati szakértők.
Furcsa lesz, hogy például lengyel tejből készülnek majd a Magyarországon forgalomba hozott Danone-termékek - kommentálta az agrarszektor.hu-nak a Danone budapesti gyárának bezárásáról szóló híreket Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára. Mint ismert, a Danone a napokban jelentette be, hogy 2015 közepéig bezárja üzemeit az olaszországi Casale Cremascóban, a németországi Hagenowban és Budapesten. A Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft.-nél a leépítési terv 155 alkalmazottat érint a 270 dolgozóból.
A Danone Kft. az MTI-t arról tájékoztatta, hogy régiós központ marad, és folytatja kereskedelmi tevékenységét Magyarországon, így a Danone-termékek a hazai piacon továbbra is elérhetőek lesznek. A cég közleménye szerint a vállalatnak szándékában áll, hogy a magyarországi tejtermelő partnereitől a tejet a jövőben is felvásárolja, de a gazdálkodók már korántsem biztosak ebben.
A Danone által eddig átvett tejet vélhetően más cégek vásárolják majd fel, és ez nem feltétlenül jó hír a cég mai tejtermelő partnereinek - érvelt Tóth István. A gazdálkodók ugyanis a Danone-t hosszú évek alatt olyan stabil társaságnak ismerték meg, amely ugyan nem a legmagasabb árakat fizette, de szerződéses vállalásait mindig teljesítette és közepes vagy annál magasabb felvásárlási árszintjével nem nyomta le a hazai tejárakat. Ezután viszont előfordulhat, hogy a tejfelvásárlásban a Danone helyét pénzügyi szempontból kevésbé biztos vállalatok veszik át, ezért a tejtermelők kitettsége jóval nagyobb lehet, ha a későbbiekben a hazai tejpiacon esetleg válsághelyzet alakulna ki - fogalmazott a titkár.
Egyes vélemények szerint a Danone döntéséhez hozzájárulhatott, hogy a külföldi befektetők szempontjából a magyarországi gazdasági-jogi környezetet kiszámíthatatlannak tűnhet. A társaság mindenesetre a gyárbezárási lépést a friss tejtermékek iránti, évek óta csökkenő kereslettel, illetve a kedvezőtlen élelmiszer- és tejipari trendekkel indokolta. A cég szerint emiatt a budapesti gyár kapacitáskihasználtsága kritikusan alacsony szintre csökkent, amelyet hosszú távon nem láttak fenntarthatónak. Ezért a tejfelvásárlást és feldolgozást fokozatosan visszafogják, 2015 második félévére pedig be is szüntetik.
A Danone azonban már az elmúlt években is folyamatosan építette le a tejátvételt, így az általa felvásárolt tej mennyisége a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TT) legutolsó, 2010-2012-es adatai szerint évi 25-30 millió literre csökkent, amely az 1,3 milliárd literes teljes hazai tejfelvásárlási piac mindössze 2-3 százalékát teszi ki. A TT hasonló tendenciát tapasztalt a másik két nagy, Magyarországon is érdekelt tejipari multinál, a debreceni és a mátészalkai tejüzemet működtető FrieslandCampina Zrt.-nél, illetve a répcelaki, a zalaegerszegi és a veszprémi gyárat Pannontej Zrt.-ként üzemeltető francia Bongrain Csoportnál is.
A Danone, a Friesland és a Bongrain korábban a hazai tejfelvásárlás 25-30 százalékát bonyolította le, mostanra viszont a TT adatai szerint a Friesland már csak 50-55 millió, a Bongrain 45-50 millió liter tejet vehet át évente, amely a Danone 25-30 milliójával együtt 120-130 millió literes együttes mennyiséget és 10 százalék körüli piaci részesedést jelenthet a korábbi több százmillió liternyi éves tejfelvásárláshoz képest.
MTI-fotó: Kovács Tamás
A három tejmulti kilépett a terméktanácsból, amikor a szervezet új vezetése három évvel ezelőtt felvázolta új szabályozási elképzeléseit - mondta az agrarszektor.hu-nak Lukács László, a TT ügyvezető igazgatója. Szerinte ebből is látszik, hogy valójában nem állt érdekükben a szervezett piaci viszonyok kialakítása. Mindhárom társaságnál tetten érhető az a gyakorlat, hogy folyamatosan csökkentik itteni tejfelvásárlásaikat, magyarországi piacaikat pedig egyre inkább importtermékeikkel igyekeznek megtartani - tette hozzá.
Lukács László szerint a Danone gyárbezárása jól jöhet más hazai tejfeldolgozóknak, mivel több alapanyagot vásárolhatnak fel. Ugyanakkor rossz lehet az egész tejágazat számára, mert a tejtermékimport mennyisége növekedhet. Elképzelhető azonban, hogy a "tejlavina" itt nem áll meg, mivel a FrieslandCampina is azt fontolgatja, hogy debreceni üzemében felhagy a tejtermék-gyártással. A korábbi teljesítményhez képest sokan már most is "látszatfelvásárlásnak" minősítik a cég mai tevékenységét, amely - állítják egyes piaci szereplők - a debreceni termelés teljes leállítását készíthető elő.
A FrieslandCampina Zrt. 2012 decemberében - a vállalat ellátásilánc-tevékenységének átszervezése miatt - valóban bejelentette a debreceni egység bezárásának tervét, és azóta folyamatosan alternatív megoldások lehetőségét vizsgálja - fogalmazott az agrarszektor.hu-nak Szautner Péter vezérigazgató. A FrieslandCampina az üzem eladásáról több szakmai befektetővel tárgyalt, hogy az átszervezés szociális hatásait a minimálisra csökkentse. A debreceni üzemben jelenleg is folyik a termelés, a lehetséges szakmai befektetőkkel pedig továbbra is egyeztetnek, így a vezérigazgató szerint van esély arra, hogy pozitív megoldás születik.
A termelési tevékenység átszervezésének ugyanakkor része volt a társaság hazai gyártókapacitásaink hatékonyabbá és versenyképesebbé tétele is. Ezen belül tavaly megkezdték és az idén befejezték a FrieslandCampina mátészalkai üzemének fejlesztését. A beruházás nyomán az új üzemrészben a gyártás március végén indult meg. A korábban Debrecenben készített termékeket - többek között a Mia krémtúrót és a Milli vajkrémeket - a 650 millió forintból fejlesztett új mátészalkai desszertüzemben gyártják. A vállalat a mátészalkai telephelyen több mint 50 új munkahelyet hozott létre.
A FrieslandCampina abban érdekelt, hogy tejbeszállító partnereivel hosszú távú együttműködést alakítson ki, így már az átszervezés bejelentésekor biztosította őket, hogy a vállalat nem csökkenti a belföldi feldolgozásra felvásárolt tej mennyiségét - jelentette ki Szautner Péter. Így a cég által felvásárolt tej mennyisége 2013-2014-ben nem változott, de konkrétumokat a vezérigazgató nem közölt.
Az új mátészalkai üzembe telepített technológia lehetőséget nyújt arra, hogy a cég a jövőben további fejlesztéseket hajtson végre és új termékeket gyártson. Így - tette hozzá Szautner Péter - a mátészalkai beruházás hosszú távon is biztosítja a FrieslandCampina magyarországi jelenlétét. A vállalat elkötelezett a hazai piac, illetve az itteni fogyasztói igények kiszolgálása mellett, így nem kívánja befejezni a magyarországi tejtermékgyártást - hangsúlyozta a vezérigazgató.