Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Nébih ellenőrei azt vizsgálták, hogy mekkora az autóforgalomból eredő szennyeződés kockázata egyes gyümölcsöknél és zöldségeknél - írja a Nébih közleményében. Ezért három nagy forgalmú út és forgalmi csomópont közvetlen közelében vettek mintákat. Elsősorban olyan termékeket vizsgáltak (mintáztak), amelyek tömegükhöz képest nagy felületűek (például a paprika), vagy könnyen megtapadhat rajtuk a szennyeződés és a por (szamóca), továbbá a szezonalitás miatt kevesebb fogy belőlük (például alma), így tovább vannak kitéve a lehetséges szennyező hatásoknak. A laboratóriumban minden mintát mosás nélkül és mosás után is megvizsgáltak a szakemberek.
A járműforgalomból származó szennyezőanyagok egyrészt jellemzően nehézfémek: a kadmium, a cink, a réz, az ólom, amelyek az elégetett üzemanyagból, valamint az alkatrészek és gumiabroncsok kopásakor kerülnek a levegőbe, vagy ülepednek le a környezetben. Emellett előfordulhatnak úgynevezett policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-ok) is, amelyek szintén az üzemanyagok égésekor keletkeznek és kis mennyiségben is rendkívül károsak az élő szervezetekre.
A három helyen vett összesen hat minta vizsgálata során bebizonyosodott, hogy a termékek nem vagy csak kis mértékben tartalmaztak kimutatható mennyiségben nehézfémeket, valamint PAH-ot. A mosatlan és megmosott minták eredményei között sem volt szignifikáns különbség. Ennek ellenére a zöldségek és gyümölcsök fogyasztás előtti megmosása - az egyéb élelmiszerbiztonsági kockázatok kivédése miatt - változatlanul javasolt.