Veszélyes csirkehús miatt tettek bejelentést: riasztó hír látott napvilágot

Veszélyes csirkehús miatt tettek bejelentést: riasztó hír látott napvilágot

agrarszektor.hu
Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

EARLY BIRD ár a Portfolio Agrárium 2026 konferencián!

A márciusi Agrárium 2026 Konferencia tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozása, a termelőket kiszolgáló inputszektor, az élelmiszeripari és élelmiszerkereskedelmi társaságok, illetve a szakmai, érdekképviseleti és államigazgatási szervezetek számára. 

Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők és fiatal gazdák pedig most 30.000 Ft + áfa összegért vehetnek részt a tavasz meghatározó agrárgazdasági eseményén!

A RASFF-on (Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Riasztási Rendszer) 2024-ben 5250 ügyet regisztráltak, melyek 91%-a élelmiszerrel kapcsolatos bejelentés volt. Magyarországot 309 RASFF-bejelentés érintette, főként baromfihús, zöldség, gyümölcs és gabonatermékek kapcsán. 63 ügyet a magyar hatóságok indítottak. Az Európai Unión belül leggyakrabban a lengyel és a francia termékekkel volt probléma, míg magyar gyártású termék az ügyek kevesebb mint 1%-ában (38 esetben) volt érintett - írja közleményében a Nébih.

Az AAC (Igazgatási Segítségnyújtás és Együttműködés) rendszerben 3212 ügyet jelentettek 2024-ben, melyek többsége élelmiszerekkel függött össze: hibás dokumentáció, nem megfelelő címkézés vagy tárolási körülmények, valamint a termékek összetételével kapcsolatos problémák. Magyarországot 111 AAC-bejelentés érintette, melyből 16-ot hazánk indított. Az FFN (Élelmiszercsalási Hálózat) 546 esetet regisztrált, melyek jelentős része a nem élelmiszer-termelésre szánt állatokkal kapcsolatos problémák voltak. Magyarországot 84 ilyen ügy érintette, többek között étrend-kiegészítők és mézhamisítás, valamint illegális kisállat-kereskedelem kapcsán.

2024-ben két új riasztási rendszert is indítottak, a kedvtelésből tartott állatok (PAN) és a gazdasági haszonállatok (AWN) hálózatát. A kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatos visszaélések kezelésére létrejött PAN hálózat 52 bejelentést kezelt, nagy részben illegális kereskedelemmel kapcsolatban. A gazdasági haszonállatok szállításával és tartási körülményeivel AWN hálózat pedig mindösszesen 3 bejelentést rögzített. Magyarországot a PAN keretében 24, míg az AWN kapcsán mindösszesen 1 ügy érintette.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Egy technológiai csomag - Számtalan előny (x)

‎Soha nem volt ilyen egyszerű kipróbálni a navigációt és elindulni a precíziós gazdálkodás felé. A gép korától és márkájától függetlenül a John Deere megoldásával most beléphet a precíziós világba.

FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?