Egészen elképesztő: vízivó nép lett a magyar!

agrarszektor.hu
Az európai átlag fölé kerültünk ásványvíz-fogyasztásban, hiszen ma már egy magyar 126 liter palackozott vizet vásárol évente. A hetvenes évek végén még fejenként 2 liternél jártunk, de a divat és a jó marketing alaposan felfuttatta a keresletet. Készek vagyunk legalább 60 forintot kiadni egyetlen liter ásványvízért, miközben a szintén jó minőségű csapvíz 60 fillérbe kerül.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Vízivó nép lett a magyar négy évtized alatt. 1979-ben mindössze 2 liter ásványvizet vásároltunk fejenként, de 15 éve ez az érték már elérte az 50 litert, most pedig a fogyasztás az európai átlagnál is nagyobb, évi 126 liter - derül ki a Mizse, a Primavera és a Zafír magyar márkák forgalmazója, a Magyarvíz Kft. visszatekintéséből.

Megváltozott a palackok méret szerinti kereslete is. Bár még mindig a 1,5 literes ásványvizek a legkelendőbbek, a piac egyre inkább a kisebb kiszerelések felé tolódik, a Magyar Ásványvíz Szövetség adatai szerint a vásárlók egyre szívesebben választják a 0,5 literes palackokat. 15 évvel ezelőtt alig-alig vásárolták ezt a kiszerelést (csupán 1 százalékot képviselt a teljes értékesítésből), ám ez a szám mostanra közel 40 százalékra nőtt.

Jól látható a szénsavmentes ásványvizek előretörése is. Magyarországon 2002-ben az eladott vizek 79 százaléka szénsavas volt, 2016-ban ez 57 százalékra csökkent.

A vízszolgáltatók szerint a közönséges csapvíz is ugyanolyan finom és iható, mint a palackozott ásványvíz (bár ásványianyag-tartalmukban mutatkoznak különbségek). Ráadásul olcsóbb, hiszen egy liter kijön 60 fillérből, miközben ugyanennyi ásványvízért nem sajnálunk százszor ennyit, legalább 60 forintot kiadni.

A felnőttek napi vízigénye 2,5-3 liter, és ennek fele, nagyjából 1,5 liter valamilyen ital formájában jut a szervezetünkbe. A közel 3 literre azért van szükségünk, mert ennyit veszítünk el naponta többek között a verejtékezéssel, kivált a nyári időszakban. A kisbabák és az idősek fokozottan veszélyeztetettek a kánikulában. A kicsik azért, mert kisebb a testük, így könnyebben kiszáradhatnak, az idősek pedig azért, mert kevesebb a folyadék a szervezetükben, és a szomjúságérzetük alacsony. A szívproblémákkal küzdőknek ajánlott odafigyelni arra, hogy a vízpótlás ásványianyag-tartalmú vízzel történjen, ami segít a kalcium és magnézium pótlásában is.

Átlagosan a napi kalóriaszükségletünk 20 százalékát italok formájában juttatjuk a szervezetünkbe. Ez azt jelenti, hogy egy felnőtt ajánlott napi 2000 kalóriabeviteléből kb. 400-500-at a különböző italok emésztik fel, ezért a kutatók azt javasolják, hogy ezt az értéket mérsékeljük 10 százalékra.  A folyadékbevitelt mutató piramis megmutatja, hogy mennyi "elbújtatott" kalória kerül szervezetünkbe a különféle italok elfogyasztásával nap mint nap.

A Magyarvíz Kft. teljes éves forgalma 10 év alatt több mint megháromszorozódott, 2016-ban már 200 millió palackot értékesítettek. A társaság 2016-os árbevétele nettó 6,56 milliárd forint volt, ami 300 millió liter ásványvizet jelent.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?