Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ágazat versenyképességének növelése döntő jelentőségű a jövő szempontjából. Ebben a kérdésben fontos előrelépés volt az áfa-csökkentés, de kulcskérdés lehet az ágazat szempontjából a következő évek támogatáspolitikája is. Ugyanis a globális és az Európán belüli verseny is éleződik.
2004-2008 táján az USA és Izrael után Magyarországa volt a világ harmadik legnagyobb pulykafogyasztó nemzete, ami azt jelenti, hogy az egy főre jutó éves átlagos pulykahús-fogyasztás mennyisége 6,5 kg-ot tett ki. "Az aranyéveknek azonban vége" - fogalmazott Erdélyi István, a Magyar Pulykaszövetség elnöke. Az Európai Unión belül stagnál a pulykatermelés, ám annak megoszlása jelentősen átalakult. A hagyományosan legnagyobb termelők - Németország, Franciaország - csökkenő tendenciát mutatnak, miközben hatalmas iramban fejlődik Olaszország és Spanyolország termelése. Ám a leglátványosabb fejlődést Lengyelország produkálta: 6 év alatt vált az EU legnagyobb pulykahús-előállítójává: évente több mint 450 ezer tonnás termelésre képesek.
A globális pulykahús-előállításban évek óta változatlanok az erőviszonyok. Európa a világ pulykahús-termelésének mintegy 1/3-át adja, és ezzel a dobogó harmadik fokára fér fel. A legnagyobb termelő az USA több mint 2,7 millió pulykavágással, ezt követi Brazília. Magyarországon a piac koncentrálódik és a termelt mennyiség folyamatosan csökken: a mai 100 ezer tonnás hústermelés a 10 évvel ezelőtti mennyiséghez képest 30 ezer tonnás mínuszt jelent. "Csökkent az egy főre jutó fogyasztás is, jelenleg 4-4,5 kg pulykahúst eszünk meg egy évben" - mondta el Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács elnök-igazgatója. A hazai fogyasztás és az ágazat versenyképességének növeléséhez továbbra is szükség van gazdaságösztönző lépésekre (például a beruházások és fejlesztések támogatása terén), hiszen az árak emelkedésére nincs sok esély.