Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 99 forint/kilogramm volt 2019 áprilisában, 6 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej kiviteli ára 88 forint/kilogramm volt, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 7 százalékkal emelkedett.
A hazai előállítású adagolt vajé 13 százalékkal, a tejfölé és a trappista sajté 12 százalékkal, a natúr vajkrémé 10 százalékkal, a 1,5 százalékos, dobozos tartós tejé 7 százalékkal, a 2,8 százalékos friss, illetve a tartós tejé,valamint a tehéntúróé 6 százalékkal emelkedett a tavalyi időszakhoz képest. A KSH adatai szerint a fogyasztói árakban mégis megjelent valamilyen szinten az áfa-csökkenés: a 2,8 százalékos ESL-(hosszan friss) tej fogyasztói ára 5 százalékkal, az 1,5 százalékos ESL-tejé 6 százalékkal csökkent. Az AKI a tartós tejek forgalmában mért növekedést, ami bizonyára az itt is megjelenő fogyassztóiár-csökkenésnek köszönhető. 2018 első tizenkilenc hetéhez képest a 2,8 százalékos dobozos tej forgalma 13 százalékkal, a 1,5 százalékos dobozos tejé 2 százalékkal bővült idén.
Miért tartották a feldolgozók ennyire magasan az árat? Egyrészt mert szükségük volt rá a tej emelkedő beszerzési ára, a növekvő bérköltségek és az időszerűvé vált fejlesztések miatt, másrészt mert megtehették. A világpiaci kereslet ugyanis alig lanyhult a tej és a tejtermékek iránt, ami minden tagállamban megemelte a tej árát, miközben a lakosság fizetőképessége örvendetesen javult. A magyar fogyasztók most zokszó nélkül tűrték, hogy a 13 százalékpontos áfacsökkenésnek csak harmada-fele érjen el hozzájuk.
Ami kilátásokat illeti, sajnos továbbra is magas marad a tejtermékek ára, bár fogyasztói szemszögből nézve vannak biztató jelek is. Jó hír: az EU tejtermelése kevesebb, de jobban termelő tehénnel 0,6 százalékkal nőhet 2019-ben. Rossz hír: mindenből nagyobb mértékben bővül az exportja, mint a termelése: a sajtgyártás csak 0,8 százalékkal, míg a sajtexport 1 százalékkal nő. Még szomorúbb hír lehet a fogyasztóknak, hogy a vajtermelést csak 0,8 százalékkal sikerül emelni, miközben az exportja 2 százalékkal nőhet. Biztató előjel ugyanakkor az, hogy ismét tágul az olló a tejzsír és a tejfehérje ára között, ami megfizethetőbb zsíros tejtermékeket ígér - idővel talán még vajból is több kerülhet a kosárba.