Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A további kereskedelmi akadályok a globális piacok átrendeződését okozhatják - mondta Kimberly Crewther. Hozzátette, fontos, hogy a kereskedelem stabil és biztos pont legyen, hiszen a bizonytalanságot senki sem szereti. Kínai adatok szerint Kína 2023-ban a legtöbb tejterméket Új-Zélandról importálta, őket követte az EU (36%). Ausztrália volt a harmadik számú exportőr. Bár továbbra sem világos, hogy Kína mely termékeket célozhatja meg a büntető vámokkal, de érdemes megjegyezni, hogy az Európai Bizottság adatai szerint a tejsavópor, a tejszín és a friss tej volt a legfontosabb exportcikkek az EU Kínába irányuló 1,7 milliárd eurós (1,8 milliárd dolláros) tejtermékexportjában tavaly - írja a Reuters.
Hollandia, Franciaország, Németország, Írország és Dánia rendelkezik a legnagyobb tejipari kitettséggel a kínai piacon. Hollandia, Dánia és Franciaország szintén jelentős sertéshús-beszállítók, bár tavaly Spanyolország volt Kína legnagyobb beszállítója, amely Kína teljes sertéshúsimportjának közel 23%-át tette ki, ezt követi Brazília és az Egyesült Államok. Cristina Alvarado, az új-zélandi tőzsde adat- és betekintési kereskedelmi igazgatója szerint az EU tejtermékeivel szembeni kínai vámok vagy kereskedelmi akadályok segíthetik Új-Zélandot piaci részesedésének további növelésében.
Kína egyébként mintegy 848 millió dollár értékben importált tejterméket Ausztráliából tavaly a kínai vámadatok szerint. Új-Zélandról származó tejtermék importja 2023-ban elérte az 5,52 milliárd dollárt, ami közel a felét tette ki tejtermék-importjának teljes értékének. Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa április végi kínai látogatása során azt mondta a Reutersnek, hogy az a szándéka, hogy amennyire csak lehetséges, elkerülje, hogy a mezőgazdaság fizesse meg más ágazatok problémáinak költségeit.
Januárban Kína vizsgálatot indított az EU-ból importált szeszesitalokkal kapcsolatban. Májusban viszont az EU kezdeményezett vizsgálatot a Kínából származó, ónnal bevont vagy bevont síkhengerelt vas- vagy acéltermékek ellen. Az Európai Bizottság vizsgálatot folytat a Kínában gyártott elektromos járművek ellen is, ami várhatóan további vámok kivetéséhez vezet. Májusban a Global Times már arról is írt, hogy a kínai cégek az uniós sertéshúsimport esetében is hasonló eljárást szorgalmaznak.