Mentőövet kaptak a tejtermelők: megkezdődött a drágulás

agrarszektor.hu
Meghallgatásra talált a tejtermelők óhaja, az elmúlt évek stagnálása után enyhén emelkedtek az árak a hazai piacon. A drágulás a következő hónapokban is folytatódhat, ezzel pedig csökkenhet a növekvő önköltségek miatti veszteség szintje az ágazatban, írta meg a Magyar Nemzet.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A fogyasztók számára még érzékelhetetlen, de már emelkedett kicsit a tej ára a piacon. A termelők nyár végén hívták fel a figyelmet arra, hogy a felvásárlási áraknak a növekvő költségekhez kellene igazodniuk. Előtte ugyanis két és fél évig az árak 90 és 100 forint/kg között mozogtak, amely azonban nem követte az előállítás emelkedő költségeit és az inflációt, pedig az elemzések azt mutatták, hogy a tejtermelés szűkített önköltsége évente akár 10 Ft-tal is növekedhet megtermelt kilogrammonként. Ez pedig kezdett tarthatatlanná válni.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit. Regisztráljon most!

Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzetnek azt mondta, bár az ártárgyalások mindig üzleti titoknak minősülnek, de iparági információk szerint az elmúlt hetekben szerényebb mértékű drágulás zajlott a piacon. Eltérő mértékben ugyan, de 2-4 százalékkal emeltek árat a feldolgozók és az áruházláncok. Harcz Zoltán szerint a drágulás várhatóan a következő hónapokban is folytatódni fog. Ebbe az irányba mutat az euró-forint árfolyam alakulása, valamint a nyerstej külpiacokon tapasztalható magas ára is. Miközben továbbra sincs tejfelesleg Európában, novemberben újabb áremelési hullám futhat végig az ellátási láncon, mondta Harcz Zoltán.

EZ IS ÉRDEKELHET
A hazai nyerstej felvásárlási ára május és augusztus között változatlanul 98 forint körül alakult, a külpiacokon viszont rendre magasabb árat kínáltak a felvásárlók. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ adatai szerint négy hónap alatt több mint 15 százalékkal nőtt az exportár, meghaladva így a 105 forintos kilogrammonkénti szintet. Nem meglepő, hogy egyes gazdaságok elcsábultak, és az alapanyagul szolgáló nyerstejet nem hazai feldolgozóknak adták el, hanem külföldi partnereiknek szállították ki. A terméktanács szerint mindez előre látható volt: május és augusztus között 12 százalékkal kevesebb nyerstej került a hazai feldolgozókhoz. Az itthon eladott tejtermékek mennyisége ugyanakkor nőtt a vonatkozó időszakban.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?