Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
2018-ban összesen 15 milliárd liter bort (beleértve a gyöngyöző bort és a mustot is) értékesítettek a tagállamok az Európai Unión belül, és összesen (az EU-n belülre és kívülre) 22,7 milliárd euró értékben exportáltak - derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. A megtermelt bor több mint felét az EU-n kívüli országokba adták el 11,6 milliárd euró értékben, elsősorban az Egyesült Államokba (az EU-n kívüli export 33% -a), Svájcba, Kínába, Kanadába, Japánba és Hongkongba. Az EU legnagyobb bortermelői közé tartozik Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Portugália, Németország és Magyarország.
Magyarország 2018-ban összesen 1,2 millió liter bort importált az unión kívüli országokból, 647 900 euró értékben, míg az EU-n belüli országokból 65 millió litert importált tavaly 15 millió euró értékben. Az EU-n kívülre 2018-ban Magyarország 46 millió liter bort exportált 14 millió euró értékben, míg az EU különböző tagállamaiba 1,1 milliárd liter bort értékesített összesen 97 millió euróért.
Az EU legnagyobb exportőre 2018-ban Franciaország volt, az unión kívüli borértékesítése 5,4 milliárd eurót tett ki, az összes EU-n kívüli kivitel 47 %-ának felelt meg. Őt követte Olaszország 3,1 milliárd euróval, majd Spanyolország 1,2 milliárd euróval.
A behozatalt tekintve, az EU-tagállamok 2018-ban összesen 13,4 milliárd euró értékben importáltak bort, amelynek mindössze a 20% -a érkezett unión kívüli országokból (Chile, Ausztrália, Egyesült Államok, Dél-Afrika és Új-Zéland). Az EU tagállamai közül a legtöbb bort az Egyesült Királyság importálta, 1,2 milliárd euró értékben, őt Németország, Hollandia és Franciaország követte.
Megjegyzés: A tranzitkereskedelem miatt az EU-n belüli és az EU-n kívüli kereskedelemben kettős számlázás alakul ki. Ez azt jelenti, hogy ha például Chiléből Hollandián keresztül hoznak be bort, akkor azt a vámhatóságok vámkezelik, mielőtt például az Egyesült Királyságba szállítanák. Ez azt jelenti, hogy ugyanaz a bor megjelenik Hollandia és az Egyesült Királyság importjában is, így Hollandia Chiléből származó EU-n kívüli behozatalában, az EU-n belüli kivitelben azzal, hogy az Egyesült Királyságba kerül Hollandiából, valamint az Egyesült Királyság EU-n belüli behozatalában is. (Az Eurostat felmérésébe minden olyan EU-s vállalkozás, illetve szervezet benne volt, amelyek bármilyen célzott ipari tevékenységet végeznek, és legalább 20 alkalmazottal rendelkeznek.)