Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A NAK ismertette, hogy Magyarországon mintegy 14 ezer hektáron termesztenek meggyet, az éves termés évjárati hatásoktól függően 60-90 ezer tonna között mozog. Az idei mennyiség, ha az időjárás a betakarítási szezonig nem szól közbe, nagyjából a tavalyi, szintén alacsony termésmennyiséggel egyezhet meg. Közölték: a magyarok átlagosan évente 15 ezer tonna meggyet fogyasztanak, ennek 30 százaléka a friss meggy.
Magyarország az Európai Unió egyik meghatározó meggytermelője, Lengyelország után a második helyen áll. A Magyarországon megtermelt meggy minősége nagyon jó, ezért keresett külpiaci termék. Jellemzően a hazai meggy jelentős része, körülbelül 60-80 százaléka exportra kerül, ennek egy átlagos évben harmada a friss meggy, több mint fele a meggybefőtt, nyolcada-tizede pedig fagyasztott meggy. Az uniós meggybefőtt-kereskedelemben Magyarország vezető szerepet tölt be, az ellátás több mint 40 százalékát adja. A magyar meggy legnagyobb külföldi felvevőpiaca Németország.
A meggyültetvények száma és területe az észak-alföldi régióban a legnagyobb, 5520 hektárt tesz ki, ennek döntő része, 4683 hektár Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található, ugyanakkor itt a legkisebb, 3 hektár körüli az ültetvények átlagos mérete. A Dél-Alföld és Közép-Magyarország, elsősorban Bács-Kiskun és Pest megye meggyültetvényeinek köszönhetően egyaránt 14 százalék körül részesedik a meggyterületből, az észak-magyarországi régió 14,5 százalékkal. A betakarítás elsőként a Duna-Tisza közti területeken kezdődik, legutoljára pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A NAK által korábban végzett felmérés szerint legnagyobb területen Érdi bőtermő, Újfehértói fürtös, Debreceni bőtermő és Kántorjánosi fajtákat termesztenek - ismertetik a közleményben.
A hazai meggytermelők kiszámítható termelését segíti az a jogszabály, miszerint az évi 100 tonnánál nagyobb mennyiségű meggyet feldolgozó cégeknek előzetesen, május 15-ig szerződést kell kötniük az általuk feldolgozandó mennyiség minimum 60 százalékára. A kontraktusban az árat, illetve az azt meghatározó képletet egyértelműen rögzíteni kell.