Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Törökország
A termelés várhatóan közel 70 000 tonnával 900 000 tonnára emelkedik, a kedvező esőzéseknek és a nagy hozamú új fajták telepítéseinek köszönhetően. Az export az előrejelzések szerint 17 000 tonnával 75 000 tonnára emelkedik a megnövekedett termelésnek köszönhetően. Az EU-ba irányuló nagyobb mennyiségű szállítmányok miatt valószínűleg némi mennyiséget átcsoportosítanak Oroszországtól - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Kína
Az előrejelzések szerint a termelés 80 000 tonnával 760 000 tonnára emelkedik, mivel Shandong, Sichuan és Liaoning tartományokban kedvező termesztési feltételek uralkodnak. A legnagyobb termelő tartományban, Shandongban is fellendülés tapasztalható, mivel a tavalyi magas hőmérséklet és aszály után helyreállt a termelés. A termőterületek tovább bővülnek, különösen az északnyugati és délnyugati tartományokban, miközben folytatódnak az ültetvények minőségét javító beruházások, beleértve az esővédelmet szolgáló fásítást. A behozatal várhatóan 32 000 tonnával 410 000 tonnára emelkedik, mivel továbbra is erős a chilei mennyiségek növekedése, valamint az Egyesült Államokban a kínálat helyreállása támogatja a keresletet.
Chile
A chilei termelés 31 000 tonnával 502 000 tonnára nőtt, az ültetvények termőre fordulásával. A nagyobb kínálat és a továbbra is erős kínai kereslet miatt az export várhatóan szintén növekedni fog, 25 000 tonnával 440 000 tonnára. Kína átlagosan Chile teljes exportmennyiségének 90%-át teszi ki, azonban a más piacokra történő szállítások is növekedtek, többek között az Egyesült Államokba, mivel Chile igyekszik diverzifikálni exportpiacait.
Európai Unió
Az EU termelése az előrejelzések szerint több mint 20%-kal, 174 000 tonnával 657 000 tonnára esik vissza, a bekövetkezett fagy és a kánikula miatt. A virágzás és a terméskötődés idején a fagy és a heves esőzések a legtöbb termelő tagállamban csökkentették a termelést. Az export várhatóan változatlanul 15 000 tonnán marad, mivel a csökkent kínálat visszatartja az exportőröket, valamint a kereskedelem továbbra is főként az EU-n belüli kereskedelem marad.
Amerikai Egyesült Államok
Az amerikai termelés az előrejelzések szerint több mint 100 000 tonnával 421 000 tonnára emelkedik, ami erős fellendülést jelent. A kaliforniai, oregoni és washingtoni cseresznye termelés helyreáll a tavalyi időjárás által károsított termésből. A meggytermelés várhatóan csökken a hideg tavaszi hőmérséklet miatt, továbbá a fagy Michiganben akadályozza a teljes termelés erőteljesebb fellendülését. A nagyobb kínálat várhatóan fellendíti az exportot, amely a tervek szerint megduplázódik 82 000 tonnára, növelve a szállításokat a legtöbb piacra. Ha ez megvalósul, akkor az Egyesült Államok megelőzné Törökországot, és ismét az északi félteke vezető exportőrévé válna. Az import várhatóan továbbra is emelkedő tendenciát mutat, a Chiléből érkező nagyobb szállítmányok miatt 30 000 tonnára emelkedik.
Oroszország
Az oroszi behozatal 2 év csökkenés után várhatóan emelkedik, 20 000 tonnával 120 00 tonnára. Ennek oka, hogy a Törökországból érkező csökkentett szállítmányokat bőven ellensúlyozzák az Azerbajdzsánból és Üzbegisztánból érkező gyümölcsök.