Válaszok a kérdéseinkre: mennyibe fog kerülni a tojás 2025 után?

Válaszok a kérdéseinkre: mennyibe fog kerülni a tojás 2025 után?

Takarék Agrár24
A multinacionális élelmiszeráruházak megfogalmazták azon törekvésüket, miszerint 2025-től kizárólag szabad-, ökológiai-, mélyalmos- és egyéb alternatív tartástechnológiával termelt tojást vesznek át, így már nem forgalmaznak ketreces tartásból származó tojásokat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Céljuk a vállalással, hogy egyre több vásárlót ösztönözzenek arra, hogy fenntarthatóbb működésből származó tojást preferálják, amely sajnos költség és áremelkedéssel is jár majd.

Mit jelenthet ez a magyar tojástermelőkre nézve?

Hazánkban 85%-ban a feljavított EU-konform ketreces tartás jellemző, ugyanakkor az alternatív tartásmódot a hazai termelők csupán 15%-a alkalmazza. Amennyiben valóban megvalósul a fentebb említett törekvés, akkor az egyrészt egy beruházási hullámot fog elindítani a következő években, melynek volumene a szakértő szerint egyedenként 10-14 euró. Másrészt számolni kell azzal is, hogy a termelők egy része egyszerűen nem lesz képes a technológiaváltásra.

Milyen hatása lehet a tojás piaci árára?

Az alternatív tartás önköltsége 30-40%-kal magasabb, mint a feljavított ketreces tartásé, amelyet a magasabb víz- és takarmányigény, illetve a nagyobb élőmunkaszükséglet idéz elő. A technológiai átálláshoz a gazdálkodóknak nemcsak a váltáshoz szükséges forrást kell előteremteniük, hanem hosszú távon magasabb önköltségekkel is számolniuk kell. Várhatóan a piaci szereplők száma is csökken, ezáltal a kínálat is mérséklődhet. Ezek a tényezők mind egy irányba hatnak, azaz emelkedni fognak a tojás árak és nem is kevéssel.

Forrás: NAIK AKI, Takarékbank Agrárcentrum számítás

Mennyi is az annyi?

Az alternatív tartásból származó tojás ára már most is jóval magasabb, mint a ketrecesé. Egyes becslések szerint a hazánkban leginkább keresett tojás árának akár 2-3 szorosára is emelkedhet. A szakértők szerint egy minimum 30-40%-os emelkedéssel mindenképpen számolni kell amennyiben a nemzetközi kiskereskedelmi láncok kitartanak a fenti álláspontjuk mellett. 

A hazai tojástermelők ellentétes véleményen vannak: szerintük az EU-konform ketreces tartástechnológiának kisebb az ökológiai lábnyoma és állategészségügyi szempontból is kedvezőbb, ugyanakkor a hazai rendkívül árérzékeny fogyasztók körében nincs meg a valós fogyasztói igény az alternatív tartásból származó tojások iránt. 

Írta: Farkas Anita, Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?