Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hazai tejiparban az elmúlt években jelentős fejlesztéseket történtek köszönhetően az ágazatba beáramló jelentős támogatásoknak is. Nagy István agrárminiszter nyilatkozata alapján a magyar tejipart a 2014 és 2020 közötti időszakban közel 26 milliárd forint hazai és uniós támogatás segítette - 50%-os támogatás intenzitás mellett ez legalább 52 milliárd forint beruházást jelent, de számos fejlesztés saját forrásból valósult meg, így a teljes beruházási érték elérheti akár a 70-80 milliárd forintot is. Az előbbiek következtében a hazai tejiparban számos kapacitásnövelő fejlesztést jelentettek be az elmúlt 2 évben - több új kisebb-közepes tejüzem került átadásra, jellemzően a meglévő tejhasznú tehenészetre alapozva, de mellette a hazai ágazat jelentősebb szereplői is több kapacitásnövelő beruházást hajtottak végre. A hazai fejlesztések közül kiemelendő az Alföldi Tej Kft. debreceni sajtüzemének tavalyi átadása - a 15 milliárd forintos beruházással egy évi 8.000 tonna kapacitású modern sajtüzem került átadásra, amely a hazai sajtimport akár hetedét is képes kiváltani.
A beruházásokra vonatkozóan elérhető elméleti maximális kapacitás adatok alapján a hazai tejfeldolgozók kapacitása akár évi 150 ezer tonnát is meghaladóan növekedhet. Vajon az átadott beruházások hatása látszódik-e már a hazai tejfelvásárlás volumenében is?
A fenti kérdésre a válasz egyértelműen, igen: KSH adatok alapján a hazai tejfeldolgozók által felvásárolt tehéntej mennyisége a 12 havi gördülő mennyiség alapján 2019 második felétől folyamatos emelkedést mutat. A 2020. júniusi adatok alapján az előző év hasonló időszakához képest a növekedés mértéke meghaladja +4%-t, illetve a +64 ezer tonnát. A hazai tejfelvásárlás növekedése mindenképpen pozitív, mivel a hazai megtermelt tehéntej kevesebb mint 80%-a került itthon feldolgozásra, ami uniós szinten is az egyik legalacsonyabb érték (az uniós átlag 95%). A hazai tejhasznú szarvasmarha ágazat tejtermelése is növekszik, idén elérheti akár az évi 2 millió tonnát is. A tejipari beruházások felfutásával ugyanakkor a növekvő hazai tehéntej termelés mellett csökkenhet a nyerstej exportunk is, amellyel a feldolgozottság, hozzáadott érték tekintetében (jelenleg elsődlegesen nyerstejet exportálunk és feldolgozott tejterméket importálunk) a külkereskedelmi egyenlegünk is javulhat.
Írta: Magyar Attila - Takarékbank Agrárcentrum