Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A gesztenye feldolgozással és fagyasztott gesztenyepüré előállításával hazánkban 5 ismertebb vállalkozás foglalkozik, összesített árbevételük évi 3-4 milliárd Ft - ha a teljes árbevételt is elfogadjuk gesztenye feldolgozásból, akkor is a hazai élelmiszeripar egy apró szegmenséről beszélhetünk. A fő termékük, a gesztenyepüré. A tévhitekkel ellentétben ugyanakkor a világosabb színű gesztenyepüré jelenti a magasabb minőséget. Ma már akár 100%-os gesztenye tartalmú termékek is elérhetőek a piacon.
A gesztenye feldolgozás hátránya, hogy szezonális tevékenységnek tekinthető - a szezon szeptember-október körül indul az adott évi termés megjelenésével, míg a fogyasztás döntő része az október-karácsony közötti időszakban realizálódik.
A hazai gesztenye feldolgozás igényeit nem fedezi a hazai termés, ezért a gesztenye jelentős részét importból szerezzük be. A gesztenye elérhető mind héjas, mind héj nélküli formában is, a gesztenye össztömegének kb. 30%-át teszi ki a héja. A KSH külkereskedelmi adatai alapján az elmúlt években a gesztenye importunk csökkent, elsősorban a héj nélküli gesztenye importunk jelentős csökkenésének köszönhetően. A gesztenyét elsősorban Portugáliából, Albániából és Észak-Macedóniából szerezzük be, de az európai piacon jelentősnek mondható az olasz kereskedők befolyása is. Az import árakban ugyanakkor 2017-2018-ban volt egy jelentősebb (kb. 20-25%-os) emelkedés, azóta stabilan ezen a magasabb árszinten mozognak.
A KSH külkereskedelmi adatai alapján ugyanakkor a gesztenyepüré exportunk az elmúlt években dinamikus emelkedést mutat - 2015-ben még évi 20 tonna volt a kivitel mennyisége, amely az elmúlt 2 évben már évi 200 tonna felett alakult, azaz 3 év alatt megtízszereződött és értékben megközelítette a 900 ezer euró-t. Célpiacaink elsősorban a környékbeli országok: Ausztria, Szlovákia és Románia. Az ágazat jó ár-érvényesítő pozícióját mutatja, hogy az import oldalon látott alapanyagár emelkedést (és a hazai bérköltségek jelentős emelkedését) az export oldalon sikerült érvényesíteni és a határparitásos export ár folyamatos emelkedést mutat.
Európai szinten növekvő kereslet mutatkozik a gesztenyepüré iránt, így a hazai feldolgozók kilátásai kedvezőnek tekinthető. A koronavírus hatása is a szezonalitás miatt korlátozottabb lehet az ágazatra. A jelenlegi árfolyamszint az export lehetőségeket is javítja, bár az import beszerzések révén az alapanyagárakat is emeli. A kedvező piaci lehetőségeket remélhetőleg minél jobban sikerül kihasználnia a hazai feldolgozóknak, amelyhez a jövőben talán a termékinnovációra és az egyedi megjelenésre érdemes fókuszálniuk.
Írta: Magyar Attila, Takarékbank Agrárcentrum