Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Bár enyhe havi csökkenés tapasztalható, az EU agrár-élelmiszeripari exportja továbbra is erős, 20,7 milliárd euró értékben. Összességében és a megnövekedett import ellenére az EU kereskedelmi mérlege továbbra is pozitív, 5 milliárd euró. Ez a fő megállapítás az Európai Bizottság által 2023. január 31-én közzétett legfrissebb havi agrár-élelmiszer-kereskedelmi jelentésben - írja a NAK. A legfrissebb havi agrár-élelmiszer-kereskedelmi jelentés külön hangsúlyt fektet a búza és a kukorica termelésének és fogyasztásának alakulására is a világ különböző régióiban.
Export
Értékben az EU agrár-élelmiszeripari exportja 1,2%-kal csökkent az előző havi teljesítményhez képest. Az EU exportjának csökkenése elsősorban a szeszes italok és likőrök, valamint a sajt és a túró exportjának visszaesésére vezethető vissza. A Kínába irányuló export 3%-os növekedése részben ellensúlyozta az Egyesült Államokba (-5%) és az Egyesült Királyságba (-2%) irányuló export visszaesését. A havi csökkenés ellenére az EU agrár-élelmiszeripari exportja az Egyesült Államokba és az Egyesült Királyságba az eddigi legmagasabb volt. 2022 első tíz hónapjában az EU USA-ba irányuló exportja elérte a 24,4 milliárd eurót. Ez 29%-kal magasabb, mint az azonos időszak hároméves átlaga. Hasonlóképpen, 2022 januárja és októbere között az EU 39,5 milliárd eurós exportja az Egyesült Királyságba 15%-kal magasabb volt, mint 2021-ben.
Behozatal
Brazília és Ukrajna az EU két legjelentősebb országa, ahonnan az agrár-élelmiszer importtermékek érkeznek. A Brazíliából származó behozatal 17%-kal csökkent 2022. októberében az előző hónaphoz képest. Az Ukrajnából származó behozatal ugyanakkor 25%-kal nőtt adott hónapban, a kukorica, a napraforgóolaj, a napraforgómag és a repce az EU-behozatal 70%-át tette ki. Az Ukrajnából és Brazíliából származó import értéke 20%-kal haladja meg az EU harmadik legfontosabb agrár-élelmiszeripari beszállítójától, az Egyesült Királyságból származó termékek az értékét. Az importált pálmaolaj mennyisége 16%-kal csökkent 2021. azonos időszakához képest, míg a kukorica behozatala 66%-kal nőtt.
A búza és a kukorica termelési és fogyasztási mintája a világ egyes régióiban
A COVID-19 világjárvány, valamint Ukrajna orosz inváziója veszélyezteti a globális élelmezésbiztonságot és emberek millióinak megélhetését szerte a világon. Az Európai Bizottság minden szinten együttműködik partnereivel annak érdekében, hogy támogassa azokat az erőfeszítéseket, amelyek az élelmiszerek eljuttatására irányulnak a leginkább rászorulókhoz, és segítik az érintett gazdálkodókat. A jelentés tartalmaz egy részt, amely bemutatja a búza és a kukorica fogyasztásának és termelésének történeti alakulását (1961-től 2019-ig) Európában, Közép-Ázsiában, Ázsia-Óceániában, Afrikában és Amerikában.