Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élelmiszerek nagyobb súlya az alacsonyabb jövedelmű országokban nem meglepő, viszont ha összevetjük azzal, hogy az összes vizsgált országban legalább 30%-kal növekedett ezek ára (Magyarországon közel 64%-kal), akkor mindjárt érthető, hogy miért ugrott meg az infláció ilyen nagy mértékben. Az élelmiszerárak kiugró mértékben nőttek, és, mivel a kategória súlya magas, így jelentősen felfelé húzta az inflációt. A régióban hazánk esete azért is számít egyedinek, mert különböző javakra, főképp élelmiszerre, árstoppokat vezetett be. Ez az adott termékek árnövekedését megállította, viszont korántsem volt elég az élelmiszerárak növekedésének megfékezésére. A kormány 2021 őszén 6 alapvető élelmiszer esetén határozta meg az ár-maximumot, majd 2022 őszén tovább bővítette a listát, és az élelmiszerár-stopot 2023. április 30-ig meghosszabbították - írja a Portfolio.
Az ársapka a mai napig megosztónak számít. Bár az érintett termékek esetén valóban fékezi az élelmiszerek inflációját, ugyanakkor az már kétséges, hogy milyen hatással van azon élelmiszerek árára, melyeken nincsen ársapka. A kereskedők beépíthetik az árstopos termékeken elszenvedett veszteséget egyéb élelmiszerek áraiba, melyek ezáltal hozzájárulhatnak az élelmiszerek esetén tapasztalt magas inflációhoz - ebből is látszik, hogy viszonylag paradox helyzetről beszélünk.
Hiába a beavatkozás, nem sikerült fékezni az inflációt
Magyarországon mind a három legnagyobb súlyú tényező - közlekedés és szállítás, rezsi, élelmiszer - esetén történt kormányzati beavatkozás, azonban ez sem volt elég, hiszen mindez ellenére 2022-től a fogyasztói árak hazánkban emelkedtek a legnagyobb mértékben. A rezsi áremelkedése közepesnek mondható régiós szinten, de az élelmiszerek és alkoholmentes italok, valamint a közlekedés és szállítás esetén Magyarországon egy kiugró mértékű infláció tapasztalható. A fogyasztói kosárban lévő élelmiszerek és szolgáltatások inflációja mellett nem szabad megfeledkezni az energiaárakról sem, amit a jelenlegi inflációs csúcsok egyik okaként van számon tartva.