Lesújtó év vár a brit élelmiszeriparra – itt a Brexit újabb hatása

Lesújtó év vár a brit élelmiszeriparra – itt a Brexit újabb hatása

agrarszektor.hu
A brit élelmiszeripar számára az új évben egyre hidegebb tél következik. Nem csak a szezonális rossz időjárás, hanem egy sor olyan probléma, amelyek mind arra irányulnak, hogy megnehezítsék és megdrágítsák az ágazat életét – írja véleménycikkében Jonty Bloom a The New European portálon, amely a Brexit hatásait elemzi a szigetország ágazatára nézve.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Mint a cikk szerzője megjegyzi, az Egyesült Királyságban végre be kell vezetni a határellenőrzéseket az EU-ból származó élelmiszerek és mezőgazdasági termékek behozatalára. Ezt évek óta halogatják, mert a kormány kevéssé volt hatékony a bevezetésükhöz, aztán rájöttek, hogy mennyire drága és időigényes lenne, majd rájöttek, hogy ezeket a költségeket a fogyasztókra hárítják majd a magasabb infláció formájában.

Írország messzebb van, mint hinnék

A szerző úgy fogalmaz: itt nem csak arról van szó, hogy néhány spanyol füstölt kolbászra szakosodott beszállító úgy döntött, máshol fog eladni. Nézzük meg az Ír Köztársaságot. Az ottani mezőgazdasági ágazat több száz éve hatalmas beszállítója az Egyesült Királyságnak. Tej, vaj, sajt, kenyér, marhahús, sertéshús, sör, almabor, whisky, amit csak akar, az írek szállítják.

Ez az export évente 5,5 milliárd eurót ér Írországnak, és mi éppen azon vagyunk, hogy ezt még nehezebbé és drágábbá, időigényesebbé és pazarlóbbá tegyük. Egy rossz nyomtatvány, egy elmulasztott vizsgálat, egy be nem jegyzett jármű, és egy egész teherautónyi élelmiszert fognak visszautasítani.

Hogy igazságosak legyünk, az iparágnak évek óta volt ideje felkészülni erre, de a Brexit egy másik váratlan csapást is tartogatott az élelmiszeripar számára - a Windsor Framework szabályozást. Ez volt az a megállapodás, amelyet Rishi Sunak tárgyalt le, hogy megpróbáljon megoldani néhányat abból a sok problémából, amelyet Boris Johnson teljes alkalmatlansága hagyott maga után a Brexit-egyezmény tárgyalásakor, az az alku, amely az Ír-tengerre határvonalat helyezett.

Általános címkézés jön

Az üzleti élet szerint ez teljesen felesleges, de úgy tűnik, a kormány egyáltalán nem hallgat az üzleti életre. Ez azt jelenti, hogy az EU-ba exportálandó élelmiszereket másképp kell majd címkézni, ami körülményes és költséges. Bár a világ többi részébe exportált élelmiszeren szerepelhet majd a "Nem az EU-ba" címke, ez aligha növeli a bizalmat az Egyesült Királyság élelmiszerexportja iránt világszerte.

Az Élelmiszer- és Italszövetség (FDF) legutóbbi kereskedelmi gyorsjelentése szerint a brit export 5,5%-kal csökkent az előző évhez képest. Az FDF jelentése szerint "Ezt a tendenciát tovább súlyosbíthatja az Egyesült Királyság kormányának azon javaslata, hogy a brit piacon értékesített termékek címkéjén kötelezővé tegyék a "Not for EU" felirat feltüntetését, és ez káros hatással lesz az EU-ba irányuló exportra. A kkv-kat, amelyek az Egyesült Királyság élelmiszer- és italgyártóinak 97%-át teszik ki, a címkézési költségek fogják a legsúlyosabban érinteni." Egy újabb teljes zűrzavar, egy újabb öngól, és egy újabb Brexit-bonanza; versenytársaink és riválisaink számára – fogalmaz a cikk.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?