Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 4,08 mg monakolin K-nak megfelelő, legalább napi 2,4 g SYLVAN BIO fermentált vörös rizs bevitele hozzájárul a vér normál LDL-koleszterinszintjének fenntartásához. A tagállamok potenciális biztonsági aggályokat vetettek fel a fermentált vörös rizsből származó monakolinokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztásával kapcsolatban - olvasható a NAK oldalán.
A Hatóság vizsgálata alapján nem lehetett meghatározni azt, hogy a fermentált vörös rizsből származó monakolinok napi bevitele milyen mennyiségben nem aggályos az emberi egészség szempontjából, valamint figyelembe véve a fermentált vörös rizsből származó monakolinok napi 10 mg-os bevitele mellett jelentkező jelentős egészségkárosító hatást, továbbá a kisebb mennyiségű, napi 3 mg-os bevitel mellett jelentkező súlyos mellékhatások egyedi eseteit, az (EU) 2022/860 bizottsági rendelet megtiltotta a fermentált vörös rizsből származó monakolinok 3 mg-os és azt meghaladó ajánlott napi adagban történő alkalmazását.
A fentiekre való tekintettel az egészségre vonatkozó javasolt állítás nem engedélyezhető.
A más cukrokat helyettesítő izomaltulózt (PalatinoseTM) tartalmazó élelmiszerek/italok fogyasztása a lassúbb hidrolízis révén hozzájárul a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz. A tudományos értékelés hatóköre arra korlátozódott, hogy az izomaltulóz mint glükózforrás milyen mértékben járul hozzá a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz, az általános népesség tekintetében. Az izomaltulóz egy glükózmolekulából és egy fruktózmolekulából álló diszacharid, ezért ez az egészségre vonatkozó állítás ösztönözné a cukrok fogyasztását, amelyeket illetően mind a nemzeti, mind a nemzetközi hatóságok általánosan elfogadott tudományos szakvélemények alapján arról tájékoztatják a fogyasztót, hogy a bevitelt csökkenteni kell.
A Hatóság megállapította, hogy a rendelkezésre bocsátott adatok alapján ok-okozati összefüggés állapítható meg az izomaltulóz fogyasztása és az energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz való hozzájárulása között. Mivel azonban az energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz való hozzájárulás nem csak az izomaltulózra jellemző, hanem minden olyan, makrotápanyagokat tartalmazó energiaforrásra (azaz szénhidrátokra, fehérjékre és zsírokra) is, amelyek metabolizálható energiával látják el a szervezetet, és mivel e makrotápanyagok bármely mennyisége hozzájárulna az állítás szerinti hatáshoz, a Hatóság nem tudta meghatározni az állítás alkalmazásának feltételeit.
Ezért a fentiekben leírt, egészségre vonatkozó állítás nem felel meg az 1924/2006/EK rendelet 3. cikke második bekezdése a) pontjának, amely úgy rendelkezik, hogy a tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások alkalmazása nem lehet félreérthető vagy megtévesztő, következésképpen nem engedélyezhető, hogy azt felvegyék az egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások uniós listájára. A fent hivatkozott rendeletek teljes egészében kötelező érvényűek és közvetlenül alkalmazandóak valamennyi tagállamban.