Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
Ezek a gyümölcsök gyakran rejtettek maradnak a legtöbb ember számára, kevesen ültetik is a kertjükbe ezeket, pedig ízletes ételeket és italokat készíthetünk belőlük. Érdemes megismerni, és tartani néhány ilyen gyümölcsöt is, például a birset, a galagonyát, a somot és a kökényt, melyek esetén némi konyhatechnikát kell hozzátenni ahhoz, hogy élvezhetőek legyenek.
A birs: egy ősi gyümölcs, rejtett ízekkel
Az aranyló színű, illatos birs gyümölcsét évezredek óta ismeri az emberiség. Ázsiából származik, de mára a világ számos részén termesztik. A birset már az ókorban is termesztették, gyümölcsét pedig számos kultúrában szentnek tartották. A görög mitológiában például Aphroditénak, a szerelem istennőjének szent fája volt. A középkorban pedig gyakran használták gyógynövényként, hiszen számos előnyös egészségügyi hatása ismert. A birslevet köhögés és torokfájás esetén is ajánlják. Fogyasztása erősíti az immunrendszert, jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, és segít a fogyásban.
A fát napos, védett helyre kell ültetni. Szárazságtűrő növény, de a jó terméshozam érdekében rendszeres öntözést igényel. A gyümölcs ősszel szedhető, amikor már szépen színeződött és illatos. A köznyelv megkülönböztet birsalmákat és birskörtéket, ám ezek ugyanazon faj különböző fajtái, a különbség csak annyi, hogy ha a termés kerek, alma formájú akkor az birsalma, ha a gyümölcs elnyújtottabb, körte formájú, akkor birskörte a megnevezése.
A gyümölcs nyersen kemény, fanyar és kissé keserű ízű, ezért ritkán fogyasztják így. Ám ha megfelelő hőkezelésnek vetjük alá, például sütjük, főzzük vagy lekvárt készítünk belőle, akkor íze teljesen megváltozik: édes, illatos és zamatos lesz. A birs nagy mennyiségben tartalmaz keményítőket és tanninokat. Ezek az anyagok adják a gyümölcsnek fanyar, összehúzó ízét és kemény állagát. A hőkezelés során ezek az anyagok átalakulnak, így a birs íze sokkal kellemesebbé válik. Ez a gyümölcs gazdag A-vitaminban, C-vitaminban, káliumban és élelmi rostokban. Talán ez a faj az, a csak feldolgozva használható gyümölcsök közül, ami lehet, hogy megszokásból, de még megtalálható a házi kertekben. Nagyanyáink kiskertjeiben is mindig volt legalább egy birsfa, és ez többnyire elegendőnek is bizonyult.
Egy darab fa is bőven elegendő termést hoz egy család számára, emellett látványos formájú, már a virágzásakor is szép, a fejlődő, majd aranysárgára színeződő gyümölcsök idején pedig dísznövényként is funkcionál. Jó árnyékadó, így akár a díszkert részben is helyet kaphat. Az almákhoz képest pedig sokkal kevesebb növényvédelmi kihívás jelentkezik a birssel kapcsolatban, ezért is előnyös egy extenzívebb kertben.
Feldolgozási módjai közül legegyszerűbb, ha birs kompót készül belőle, de befőtteknek és lekvároknak is kiváló alapanyaga (akár más gyümölcsökkel házasítva is). Magas pektin tartalma miatt jól szilárdul, ezért könnyű vegyes gyümölcssajtot, vagy tisztán, akár dióval gazdagított birsalmasajtot készíteni belőle. Gyümölcsbor és pálinka is készülhet belőle.
Más gyümölcsök, amelyek feldolgozva finomabbak
A birs mellett számos más gyümölcs is van, amelynek íze nyersen nem kifejezetten kellemes, de feldolgozva igazi ínyencség. Ezek többnyire vadon is megtalálgató gyümölcsök, az erdők szélén található cserje sávok alkotói, de azoknak már nemesített nagyobb gyümölcsöket adó fajtáik.
- A galagonya kis, kerek gyümölcs fanyar, savanyú ízű, de csak nyersen. Lekvárnak, pálinkának vagy szörpnek feldolgozva azonban nagyon finom.
- A som bogyója ritkábban édeskés, inkább savanyú, fanyar ízű, csersav taralma miatt nyersen megkóstolva „csókra áll tőle az ember szája”. Lekvárt, szörpöt és bort is készítenek belőle. A somszörp frissítő és egészséges ital, amelyet akár szénsavas vízzel is hígíthatunk. A sombokrok nagyon szép szimmetrikus növekedésűek abban az esetben, ha minden oldalról egyenletesen kapnak fényt. Számos nagyobb gyümölcsű kertészeti változatuk létezik már, sőt a pirosan érő mellett sárgán érő gyümölcsű is van.
- A kökény keserű, fanyar ízű nyersen. Amennyiben többször megcsípi a dér akkor az íze nyersen is javul. Lekvárnak, szörpnek feldolgozva azonban nagyon ízletes, vagy akár más gyümölcsökkel keverten elkészítve plusz ízzel gazdagítja a terméket. A kökénypálinka erős, karakteres ízű ital. A berkenyéknek is több faja van, melyek közül számos rendelkezik már kiemelten étkezési értékekre nemesített fajtákkal. Kompót, zselé, de akár ízletes jégkrém is készülhet belőle.
- Az utóbbi időben váltak divatossá a többfunkciós sövények, melyek egyik kiváló növénye a berkenye. Gyorsan nő, némi formázással sűrű ágrendszert fejleszt, ami elengedhetetlen egy térhatároló (belátást gátló és telekvédelmi célú sövényhez), de emellett van egy nagy előnye a dísznövényekből ültetett sövényekhez képest, az, hogy gyümölcsöt terem, ami nagyon egészséges, és feldolgozva sokféle termék alapanyaga.
- A borbolyák apró gyümölcseit is érdemes még megemlíteni, melyek főzve, átpasszírozással magtalanítva használhatók fel a konyhában. Sok díszkertben és városi parkokban is megtalálhatók, számos levélszínű és növekedési formájú díszváltozatuk ismert, melyek közül már nem mind hoz termést. Ám néhány, az alapfajhoz közelebbi típusuk igen bőtermő, csak legtöbbször apró gyümölcseik miatt ügyet sem vetnek rájuk az emberek, pedig némelyik tő óriási mennyiséget terem.
- És végül itt vannak a madárbirsek, melyek szintén kedvelt dísznövények és egyes fajtáikon gyakran megjelenik ősszel néhány kisméretű, almára emlékeztető formájú gyümölcs. Ez nyersen szintén ehetetlen, önmagában feldolgozásra is alkalmatlan, de más, sokszor túl édes gyümölcsökből készült szörpök, lekvárok esetén a savanyúság beállítására használható.
Az itt bemutatott gyümölcsök nemcsak finomabbak feldolgozva, de számos egészségre gyakorolt előnyös hatással is rendelkeznek. Gazdagok antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, amelyek erősítik az immunrendszert és védik a szervezetet a betegségektől. És egy-egy példány belőlük a kiskertekben is jól jöhet, mert amellett, hogy szépek, különlegesek, gyümölcseikkel a táplálkozásunkat is változatosabbá tehetjük.