Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A spanyol mezőgazdasági termelők egyik legnagyobb szervezete, a COAG (Coordinadora de Organizaciones de Agricultores y Ganaderos) jogi lépések megtételét jelentette be a marokkói paradicsomot Spanyolországba szállító importőrök ellen, adócsalás gyanújával. Andrés Góngora, a COAG képviselője ezt egy webináriumon erősítette meg az Európai Bíróság döntésének következményeiről szóló beszámolójában, amelyben kijelentette, hogy az EU és Marokkó közötti szabadkereskedelmi megállapodás jogellenes, mivel az Nyugat-Szahara területeit is magában foglalja - írja a FruitVeB.
A COAG saját adatai azt mutatják, hogy 2019 óta Marokkó folytatólagosan, messze túllépte az említett megállapodásban szereplő 285 ezer tonnás éves vámmentes importkvótát, amelyhez kilónként 0,46 eurós minimálár társul. Számításaink szerint a Marokkóból paradicsomot importáló vállalatoknak az elmúlt öt évben 71,7 millió euró importvámot kellett volna fizetniük Spanyolországnak az európai piacra behozott, kvótán felüli paradicsomért. Ez évente átlagosan mintegy 14 millió eurót jelent
- fejtette ki Góngora, aki hangsúlyozta azt is, hogy az EU, valamint a spanyol és a francia kormány osztozik a felelősségben.
Az elmúlt tíz évben a COAG többször kérte mind az Európai Bizottságot, mind a mezőgazdasági, gazdasági és pénzügyminisztériumokat, hogy adjanak felvilágosítást a marokkói importból beszedett vámokról. Eddig egyetlen kielégítő választ sem kaptunk. Az Európai Bizottság a tagállamokra hárítja a felelősséget, a spanyol minisztériumok pedig egymásnak adják a felelősséget. Végül hallgatnak, mi pedig nem kapunk választ.
A Marokkóval kötött kereskedelmi megállapodást érvénytelenítő uniós döntéssel kapcsolatban Góngora elmondta:
Ha a megállapodás jogellenes, az EU nem engedheti meg, hogy még egy évig a multinacionális cégek kedvében járjon, miközben a termelők továbbra is veszítenek a jövedelmezőségükből és eltűnnek.
A COAG azt is követelte a spanyol kormánytól, hogy álljon ki a mezőgazdasági termelők mellett, mivel őket érinti leginkább az EU és Marokkó közötti szabadkereskedelmi megállapodás, és gyakoroljon nyomást az EU-ra annak érvénytelenítése érdekében.