Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A Portfolio Retail Day 2025 konferencia nyitó szekciójában Madár István, a Portfolio vezető elemzője rámutatott, hogy a 2020-as évek gazdasági környezete jelentősen különbözik a 2010-es évek kedvező feltételeitől. A gyenge külső konjunktúra, az elapadó uniós források és a munkaerőtartalék szűkülése miatt a gazdaság nem tud olyan mértékben fellendülni, mint korábban. Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország elnök-ügyvezetője elmondta, hogy érzik a bizalmi válságot: Győr kereskedelmi szempontból kiürült, mindenki Szlovákiába jár vásárolni. A szakember elmondta, hogy az akcióik az egekben vannak, ezt kommunikálják is, és rá kell erősíteni a fizetési hétre is minden egyes hónapban. A szakember szerint súlyos problémát jelent az árrésstop, amit májusig még tudnak tartani, de utána drasztikus lépésekre kényszerülnek. Mint fogalmazott,
egy szektortól, a kiskereskedelemtől várja a kormányzat, hogy csökkenjenek az árak, de ez egy sokszereplős társasjáték, amit mi egyedül nem tudunk megoldani.
Németh Kornél, a Rossmann Magyarország ügyvezetője kiemelte, hogy bár a január és február erősebb volt fogyasztás terén, a beszállítói áremelések jelentős terhet rónak a kereskedőkre. A JYSK országigazgatója, Szimeiszter Sándor az áremelések helyett a hatékonyságnövelésben lát megoldást, míg az Extreme Digital alapítója, Várkonyi Balázs a fogyasztói bizalmatlanságot tartja a legnagyobb kihívásnak.
A szakértők szerint bár a reálbérek emelkednek és a háztartások költési hajlandósága is nő, ez nem egyenletesen oszlik el a különböző szektorok között. A kiskereskedelem nincs a nyertesei között ennek a folyamatnak, és az inflációs sokknak hosszú távú hatásai mutatkoznak. A várható 2-2,5%-os növekedés elmarad egy feltörekvő gazdaságtól elvárható szinttől.
Az online kereskedelem területén különös figyelmet kapott a kínai szereplők térnyerése. Várkonyi Balázs szerint a Temu ugyan jelentős piaci részesedést szerzett, különösen a nyugdíjas korosztályban, de expanziója már lelassult, miközben több hazai vállalkozást a csőd szélére sodort.