Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Halálakor épp egy nemzetközi napenergia konferencia zajlott (Solar Power International), ahol szakértők arról tanácskoztak, mi történik majd az ágazattal 2011 után, amikor Németországban jelentősen lecsökkentik a támogatást. A rendezvényen az Amerikai Megújuló Energia Tanács (ACORE) elnöke a hírre annyit mondott: "ezen a rendezvényen nem lehetnénk itt Hermann Scheer munkássága nélkül. A napenergia forradalom elindítójaként lesz ismert."
Scheer egész munkássága alatt azt hirdette, hogy az energiaellátás területén sürgős paradigmaváltásra van szükség. 2005-ben kiadott könyve (Energiaautonómia. Új politika a megújuló energiák számára) a megújuló energiaforrások esélyeivel foglalkozik, melyben megvalósult példák alapján mutatja be, hogy a modern ipari társadalmak az elkövetkező ötven esztendőben teljesen át tudnának állni a megújuló energiaforrásokra és ezzel a fenntartható energiagazdálkodásra.
Scheer nem támogatta az atomenergiára alapozott energiatermelést, úgy vélte, a nukleáris energia békés célú felhasználásáról könnyű áttérni az atomfegyverek előállítására. A megoldást az energiaautonómiában látta, vagyis a gazdaságnak minden országban teljes egészében helyi, megújuló energiaforrásokra kellene átállnia.
A fenntartható fejlődést és a megújuló energiaforrásokra való áttérést csak úgy vélte biztosíthatónak, ha a megújuló energiaforrások kiépítésével párhuzamosan a fosszilis és nukleáris energiaforrások iránti keresletet is leépítik, tehát egyszerre kell átállni és leállni.
A szél- és napenergia mellett nagy lehetőségeket látott a mezőgazdaságból származó bio üzemanyagokban.
Munkásságáért, vagyis a napenergia használat előmozdításáért 1999-ben Right Livelihood Award díjat kapott, mely tulajdonképpen az alternatív Nobel-díj. Ezt a világ legsúlyosabb problémái, köztük a környezeti válság ellen legsikeresebben küzdő személyek vagy szervezetek kaphatják meg.
Mi lesz a feed-in tariff rendszer után?
A támogatás 2000-es bevezetése óta a globális napenergia ipar 170 MW-os éves kapacitásbővítményről, 2010-re 17 000 MW-ra nőtt, melynek 70 százalékát a németek helyezték üzembe. Az elmúlt 10 évben több mint 60 ország, közigazgatási terület, vagy önkormányzat vette át a megújuló energiák betáplálási ártámogatás rendszerét, vagy dolgozott ki hasonló támogatási modellt, mellyel az ágazat óriási lendületet kapott a fejlődéshez.
Idővel azonban a támogatás feleslegessé vált, mivel a PV elemek előállítási költsége jelentősen lecsökkent, így Németország jövőre radikálisan lecsökkenti az anyagi ösztönzés mértékét, hasonlóan számos más országhoz, így például Csehországhoz, vagy Olaszországhoz.
A konferencián a szakértők azt jósolták, hogy 2010 után az európai napenergia piac, de főként a fent említett országok fejlődése le fog lassulni, sőt, Csehországban az ágazat bedőlését sem tartják valószínűtlennek. A kérdés az, hogy egy ilyen mértékű piacvesztés mennyiben rázza meg az ágazatot, illetve miként tudnak majd a cégek helytállni a piaci versenyben.