Így turbózzák fel a földjeiket az élelmes termelők: ez valóban működhet

Így turbózzák fel a földjeiket az élelmes termelők: ez valóban működhet

agrarszektor.hu
Az AKG esetében is fontos célkitűzés a talajok szerkezetességének, szervesanyagtartalmának megőrzése, javítása ezáltal a vízmegtartás és tápanyagellátás javítása. Ebben sokat segíthet a szármaradványok talajba dolgozása, zöldtrágya és istállótrágya alkalmazása. Azonban további lehetőségek is biztosítottak az AKG-ba bevitt területek vonatkozásában így például a talajvédelmi hatóság engedélyével kijuttatható biozagy, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által kiadott engedélyokirattal rendelkező szennyvíziszap komposzt is.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A KAP AKG-nél van egy rögzített tiltás, miszerint „Tilos szennyvíz, szennyvíziszap, szennyvíziszapot tartalmazó komposzt, kezelt mederiszap, talajjavító mederanyag felhasználása.” Ez azonban senkit ne tévesszen meg, a fenti tiltás kapcsán a fogalomjegyzékben ugyanis meghatározásra került, hogy mit jelet a felhívás szempontjából a szennyvíz, szennyvíziszap, szennyvíziszapot tartalmazó komposzt - olvasható a NAK oldalán.

A fenti meghatározás alapján elmondható, hogy az AKG támogatással érintett területeken nem tiltott olyan, a 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet szerint külön jogszabályi előírásoknak megfelelő, komposztálás útján előállított, engedélyezett és forgalomba hozott termésnövelő anyag használata, amely tartalmaz szennyvíziszap komposztot. Tehát a biztosan meghatározott összetételű, engedélyokirattal igazolt, s ott meghatározott dózisban ezen komposztok szabadon felhasználhatóak AKG területeken is, persze ügyelve a Nitrátrendelet által meghatározott korlátokra, miszerint maximum 170 kg/hektár szerves eredetű nitrogén juttatható ki az érintett területekre.

A szennyvíz, szennyvíziszap, szennyvíziszapot tartalmazó komposzt definíciója nem változott a 2021. évben meghirdetett AKG hoz képest. A 2022-2024 közötti időszakban is felhasználható volt olyan - külön jogszabály előírásainak megfelelő - komposztálás útján előállított termésnövelő anyag, amely szennyvíziszap komposztot is tartalmaz.

A talaj szervesanyagkészletének, mikrobiológiai aktivitásának, vízgazdálkodásának javításához megoldás lehet tehát a fenti anyagok megfelelő használata, mely a pályázati felhívás szerint is megengedett. A Nébih engedélyokiratával nem rendelkező szennyvíziszapok, azokat tartalmazó szennyvíziszap komposztok az AKG területeken kívül használhatóak fel fenti talajkondíciók javítása érdekében talajvédelmi terv és a talajvédelmi hatóság engedélyével. A szennyvíziszappal és annak felhasználási lehetőségével kapcsolatos további információk az alábbi kiadványban találhatóak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?