Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
A kerti sodrómoly egész Európában elterjedt, Magyarországon gyakori faj. A legtöbb gyümölcsfélén előfordul. Az almatermésűeken a leggyakoribb, de csonthéjasokat, bogyósokat is károsítja.
A kerti sodrómoly jellemzői
A kerti sodrómoly Világosbarna szárnyán sötétbarna a minta; az egyes példányok mintázata igen különböző lehet, a szárny fesztávolsága 16-24 mm. Gyakran a ligeti sodrómollyal együtt károsít, elszaporodásának a meleg tavasz és nyár kedvez. A kerti sodómolynak évente két nemzedéke fejlődik. Hernyói a tavasszal elhagyják a telelőhelyeiket, a fakadó rügyeken, majd a levélsodratokban, az összeszőtt hajtásvégeken táplálkoznak. Május elején bábozódnak be, az első lepkék május végén már repülnek. Az áttelelő nemzedék rajzása július elejéig, közepéig tart. A megtermékenyített nőstények lepényszerű tojáscsomóikat a levelekre, de a gyümölcsök felületére is rakhatják.
A kerti sodrómoly kártétele
A kis hernyók a levelek érzugaiban hámozgatnak, az idősebbek a levelek között vagy a gyümölcsön táplálkoznak. Rövid bábállapot után július végétől, augusztus elejétől rajzanak a második nemzedék imágói. Utódjaik a leveleken, esetleg a gyümölcsök felületén hámozgatnak, majd a hernyók a fa koronájába húzódnak, ahol védett helyen szövedéktokot készítenek, amelyben áttelelnek. Meleg nyárvége, hosszú ősz esetén részleges 3. nemzedék is kifejlődhet.
A kerti sodrómoly polifág faj, aminek tápnövényei között lombos és tűlevelű fák egyaránt szerepelnek. Csapadékos nyarakon a gyümölcsösök - főleg az alma - jelentős kártevőjévé válhat. Gyakran károsítja még az alábbi gyümölcsöket: birs, körte, őszibarack, szilva, mandula, cseresznye, meggy, málna, szamóca, ribiszke, naspolya, kajszibarack, és ezek mellett különböző vad cserjéket is. Sőt, a kerti sodrómoly esetenként akár a tölgy, a lucfenyő és a jegenyefenyő erdészeti kártevőjévé is válhat.
A kerti sodrómoly elleni védekezés
Ha tehetjük, természetes védekezzünk minden kártevő, így a kerti sodrómoly ellen is. Fontos a fák kellőképpen való metszése, ugyanakkor a gyümölcsritkítással is megelőzhetjük, hogy a kártevők egyik gyümölcsről a másikra vándoroljanak. Hagyjunk elegendő helyet két gyümölcs között. Ajánlott a gyümölcsfák közelében található fák permetezése is, ezáltal megakadályozhatjuk, hogy a lárvák egyik fáról a másikra másszanak, de figyeljünk, hogy kizárólag engedélyezett szereket használjunk!
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Ha ez így megy tovább, a narancslé olyan luxuscikké válhat, amit egyre kevesebben engedhetnek meg maguknak.
Egyre többen érzik ezt, ahogy a klímaváltozással összefüggésbe hozható természeti csapások vagy más jelenségek a mindennapok részévé válnak.
Chilében is megalakult az úgynevezett vetőmagőrök mozgalma, akik a hagyományos növényfajták megmentését tűzték ki célul maguk elé.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.