Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A koncentráció a hatékonyságnövekedés egy sokadik, de nem elfelejthető összetevője. Általa egy optimálisabb géphasználat, hatékonyabb logisztika valósítható meg, a nap végén pedig a megtakarított termelési költség jövedelemtöbblet formájában jelentkezik.
A hazai mezőgazdaságban egy természetes koncentráció zajlik. Míg az átlagos birtokméret 2007-ben 8 hektár volt, 2016-ban mindez már 11,9 hektár. Az átlag csaknem 50%-os növekedését főként a minigazdaságok számának drasztikus csökkenése okozta: míg 2007-ben 409 ezer darab egy hektárnál kevesebbet művelő - jellemzően egyéni - gazdaság működött, a statisztikai hivatal ugyanebben a kategóriában 2016-ban már csak 210 ezer gazdálkodót tartott nyilván. Egy évtized alatt az 1000 hektár feletti kategória arányában is jelentős változás volt látható: ezeket a területeket 2007-ben összesen 622, 2016-ban 532 gazdaság művelte. Fontos megjegyezni, hogy e kategóriában az egyes években 3-6 fő volt az egyéni gazdaságok száma, azaz ekkora üzemméreteket jellemzően gazdasági társasági keretekbe szerveznek.
Megállapításként elmondható, hogy ezzel szemben a középméretű gazdaságok súlya erősödik, a kisüzemek többsége az 50-500 hektár üzemméret felé tart. Ennek a mostani támogatási rendszer, de még inkább a 2020 utáni új KAP is lökést adhat. A birtokösszevonásokat a kormányzati intézkedések is elősegítik, például 2021-től az osztatlan közös tulajdon megszüntetése egyszerűbbé válik.
A nagybirtokok súlya a korábbi támogatási rendszer sajátosságai miatt ("capping") látszólag csökkent a szétírásokkal és ezt a folyamatot a várható új támogatási szabályok tovább ösztönözhetik. A birtokkoncentráció valós mértéke ezért erősebb, mint a statisztikákban, mert valójában ezek is egy gazdasági egységet képeznek.
Amennyiben a teljes mezőgazdasági terület ötödén a koncentráció miatt fajlagosan 10%-kal alacsonyabb közvetlen termelési költséggel gazdálkodunk, úgy 4,6 millió hektár x 20% x 150 ezer Ft/hektár x 10% = 13,8 milliárd Ft többlet eredmény realizálódik nemzetgazdasági szinten; ez egy 200 hektáros gazdaságra vetítve - amennyiben ő érintett egy ilyen racionalizálással - akár 3 millió Ft eredménytöbbletet is jelenthet.
Írta: Kittlinger Csaba,Takarékbank Agrárcentrum