Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Nature Climate Change című folyóiratban közzétett új kutatás szerint az Amazonas esőerdőinek háromnegyede egy olyan "fordulópont" felé száguld, amin ha túllép, akkor néhány évtizeden belül szinte száraz szavannává alakulhat át. A kutatók évek óta bonyolult modellekkel próbálják előrejelezni, hogy a régió átléphet-e egy ilyen küszöböt, és ha igen, akkor mikor - írta meg a Portfolio a Bloomberg értesülései alapján. A jelen kutatás újdonsága, hogy műholdas adatokra támaszkodik, valamint méri, hogy milyen gyorsan tudnak helyreállni az erdők az aszályok, egy tűzvész vagy bizonyos káros emberi tevékenységek után.
Az amazonasi esőerdő fontos szerepet játszik a világ és a regionális éghajlati rendszerekben, többek között hatással van a globális légköri keringésre, megvédi a biológiai sokféleséget, és sok milliárd tonna szén-dioxid elraktározásával segíti a klímaváltozás elleni harcot. Az új tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy az erdő mennyire "rugalmas", vagyis milyen ütemben áll helyre bizonyos bomlasztó események után. Kétféle adatot elemeztek, az egyik a fák víztartalmát becsüli meg a biomassza szintjének érzékelésével, a másik pedig a zöld növényzet állapotát rögzíti. Húsz évnyi műholdadat alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az erdők reagálóképessége aggasztóan lecsökkent két évtized leforgása alatt, ugyanakkor azt nem tudják megbecsülni, hogy pontosan mikor lépheti át a száraz szavannává válás küszöbét. Az időbeli előrejelzéseket főleg az elemzéseken túlmutató kihívások nehezítik meg, például, hogy miként definiáljuk a katasztrófát, és ez milyen százalékos arányú erdőpusztulást jelenthet.