Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Sokáig mindössze tudományos viták tárgya volt, mostanában viszont a saját bőrünkön tapasztalhatjuk a globális felmelegedés hatásait - írja az Infostart a novekedes.hu cikke alapján. Amellett, hogy egyre nehezebben elviselhetők a nyarak, a meleg az állóvizeket is megcsapolja: az 1990-es évek óta a világ legnagyobb tavai körülbelül 22 gigatonna vizet veszítenek el évente. Hozzáteszik, ebben az emberi tevékenység is közrejátszik.
Mintegy 2 milliárd ember él világszerte kiszáradó édesvizek közelében, ilyen például a Csád-tó is Afrikában, amely az elmúlt 50 évben tizedére zsugorodott. A Balaton esetében jelenleg még nem kell ettől tartani. A déli parton 1866-ban leapadás volt tapasztalható, állítólag több helyen át lehetett sétálni a déli és az északi part között. Akkor az emberek a nem megfelelő vízszabályozással magyarázták a tó részleges kiszáradását, közkeletű mondás lett, hogy "lopják a Balatont".
A szélsőséges időjárás következtében jelentősen változhat a vízszint és a klímaváltozás is jelentősen és tartósan ronthat a helyzeten.
Kravinszkaja Gabriella, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezető munkatársa korábban arról számolt be, hogy 2000 és 2022 között nyolc alkalommal lett a tó természetes készlet-változása negatív. Vagyis többször előfordult, hogy a tó felületéről annyi víz párolgott el, hogy azt a csapadék és a hozzáfolyások teljesen már nem tudták pótolni. 2100-ra az előrejelzések szerint a tó vízkészlete jelentősen csökkenni fog és ez érinteni fogja a hasznosíthatóságát is. mint írják, a Balaton idővel a klímaváltozás nélkül is eltűnne, ugyanis emberi beavatkozás nélkül feltöltődne hordalékkal és idővel elmocsarasodna.
Ez a változás nem csak a felszíni, hanem a felszín alatti vizeket is érinti, amik az ivóvíz-ellátás 96 százalékát biztosítják.
Az ország számos, jelentős területén gy például a Duna-Tisza közi hátságban vagy a Nyírségben a talajvízszint jelentős csökkenése mutatható ki, amely természeti és emberi tevékenységre vezethető vissza. A helytelen művelési ág megválasztása, a vízfolyások medermélyülése és a vízadó rétegek túlhasználata mind-mind befolyásolják a felszín alatti vizek alakulását.
Mára tényként kezelhetjük, hogy a vízháztartás, így a talajvízháztartás megváltozásában is nagy a klímaváltozás szerepe; a szélsőségek gyakorisága, tartóssága és súlyossága bizonyíthatóan nőtt. Ezen következmények sikeres kezelése jelentős erőfeszítést igényel
- emelte ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság.