Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A talaj feltérképezése talajszkennerek segítségével lehetővé teszi a vizsgálatok automatizált és gyors elvégzését. Ez történhet közvetlenül a földön haladva talajszkennerrel, vagy egyre nagyobb pontossággal az űrből, műholdas felvételek segítségével, mint például az európai Copernicus Sentinel-2 műholdrendszer révén. A talajvariabilitás - különösen a talajtípus/textúra, szerves anyag, humusztartalom és pH - feltérképezése a fő motiváció a talajszkennerek használata mögött. Ez lehetővé teszi a növényvédő szerek, műtrágyák, valamint a vetőmagok helyének és adagjának változtatását. Ezt a hagyományos talajmintavételezéssel nem lehet elérni, ahol több talajmintát egyesítenek egy kevert mintába, amit laboratóriumban elemeznek. A talajszkennerek ugyanakkor kevésbé alkalmasak a talaj tápanyagtartalmának feltérképezésére, bár egyes szolgáltatók állítják, hogy képesek ilyen információkat is kinyerni a szkennelésből.
Sokan próbálkoztak vele Hollandiában, eltérő sikerrel
Hollandiában a talajszkennereket nagyobb léptékben körülbelül 15 éve használják a mezőgazdasági területek feltérképezésére. A technológia azonban régóta használatos a geológiában és a talajkutatásban, és bizonyítottan összetett. Például a Topsoil Mapper talajszkenner (más néven SoilXplorer) osztrák gyártója tavaly csődbe ment, majd a technológiát az osztrák Pessl Instruments vásárolta meg.
Erik Eising, holland-kanadai származású szakember az elmúlt években a SoilReader talajszkenner fejlesztésén dolgozott: ez egy forgó NIR-szenzor, amely a talaj nedvesség- és tápanyagtartalmát méri. A SoilReader-t már piacra kellett volna dobni, de a hozzá tartozó weboldal offline, és Eising nem válaszolt az információkérésre.
Eddie Loonstra, a Loonstra & Van der Weide talajszaktanácsadó cég szakembere is megtapasztalta a piac kiszámíthatatlanságát. 2001-ben The Soil Company néven úttörő munkát végzett a de Mol talajszkennerrel. Mint mondta, egyszerűen túl korán léptek piacra, akkoriban ugyanis még nem volt elég globális kereslet a mezőgazdaságban a technológia és a kapcsolódó szolgáltatások iránt.
A szakember másik cége, az RH AgSystems 2020 óta a The Soil Company utódjaként RH3S talajszenzor-rendszereket fejleszt és szállít, mint az Optimizer és a Surveyor. Mindkettő ugyanazt a technológiát használja, mint a de Mol: passzív gammasugárzást. Ezt a technológiát használja az észak-amerikai SoilOptix talajszkennere is. A passzív gammasugárzás-méréseket nem befolyásolja a talajnedvesség vagy a sótartalom, ellentétben a vezetőképesség és elektromágneses mérésekkel. Ez megbízhatóbbá teszi az adatokat - magyarázta Eddie Loonstra. Mint mondta,
Feltérképezhetsz egy talajt és feldolgozhatod az adatokat egy vagy több zónába, vagy használhatod modellezésre, ahol minden mért talajpontot belevesznek az ajánlásba. Mi az utóbbit csináljuk. Tartsd szem előtt, hogy egyetlen talajszkennelés sem ad abszolút értékeket, és a mért adatokat mindig validálni kell talajmintákkal.
Új szereplők a piacon
2011 óta új szereplő jelent meg Hollandiában: az amerikai Veris Technologies Veris MSP3 talajszkennere. A Vantage Agrometius vezette be az eszközt Hollandiában, és talajszkennelési tanácsadó szolgáltatást hozott létre az Agrifirmmel és több vállalkozóval együttműködve. Ma a Vantage Agrometius a Veris iScan és U3 talajszkennereket is forgalmazza.
Az MSP3 továbbra is a legnépszerűbb Hollandiában, és jelenleg 7 vállalkozó használja
- mondta Wouter Wijnmaalen, a Vantage Agrometius okosgazdálkodási szolgáltatásainak koordinátora.
Az MSP3 meghatározza a talaj elektromos vezetőképességét (EC) 0-30 cm és 0-90 cm rétegekben elektromosan töltött tárcsák segítségével, amelyek áthaladnak a talajon. Az EC-adatokból következtetni lehet a talajszerkezetre és -textúrára (agyag, homok és iszap). Egy NIR-szenzor folyamatosan meghatározza a szerves anyag százalékos arányát, és egy talajszonda talajt gyűjt pH-méréshez.
A SoilMasters név alatt a FleurenTech, a Healthy Soil és a Van den Borne Potatoes 2020 óta együttműködnek a talajszkennelés, -elemzés és -tanácsadás területén. Többek között az EM38 és Dualem21hs talajszkennereket használják, amelyek érintésmentesen mérik a talaj vezetőképességét (EC) elektromágneses indukció révén. Ezt egy szánnal végzik, amit például egy quad húz - közölte Marco van Gurp a Healthy Soiltól.
Az EC-értékek jól korrelálnak az Albrecht-elemzés paramétereivel, és ezáltal értéket adnak a szkennelt zónáknak és a parcellán belüli változatosságnak. Olyan, mint a talajház tervrajza, ahogy mi nevezzük. A szkennelésből a szerves anyag százalékos arányát és a pH-t is le tudjuk vezetni, de mindkettő valójában a földtulajdonos gazdálkodásának eredménye
- ismertette Marco van Gurp.
2022-ben a Syngenta megállapodást írt alá a SoilOptix brit partnerével, hogy Interra Scan néven használja a technológiát az EU-ban. Aron Bom, a Syngenta új gazdálkodási technológiai agrárszakértője elmondta, hogy az Interra Scan segítségével a talaj 27 adatrétegét térképezik fel, beleértve a talajnedvességet, szerves anyagot, pH-t, textúrát (agyag, homok és iszap), valamint olyan tápanyagokat, mint a kálium, magnézium és a PAL-érték (foszfátállapot).
A Soil-Data (korábban BioScope) talajzóna-térképeket biztosít képalkotás alapján, főként Sentinel műholdakról. Tamme van der Wal, a cég igazgatója elmondta, hogy ezek télen vagy tavasszal készült műholdfelvételek szántóföldekről. A jelenlegi felbontás 10x10 méter, és nem lehet növényzet a parcellán. A felhőborítás és a takarónövények megnehezítik a talajállapot feltérképezését műholdfelvételekkel, de ugyanakkor ezek állapota tükrözi a talaj állapotát.