Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) első, következő szezonra vonatkozó előrejelzése szerint 4,6 százalékkal emelkedni fog a világ gabonatermelése, ezzel minden idők legmagasabb, 1,805 milliárd tonnás betakarítása várható.
A legnagyobb termelésnövekedést Oroszországtól, az Egyesült Államoktól és az Európai Uniótól várja a befolyásos nemzetközi szervezet, de Kanada, Kazahsztán és Ukrajna is hozzájárul a növekedéshez.
A termelésbővülés legfőbb oka a vetésterületek 4 százalékos növelése, mely így 13 éve nem látott szintet, 537 millió hektárt ér el globálisan. Azonban még ez sem lesz elegendő a hihetetlen ütemben bővülő kereslet kielégítésére.
Az IGC becslései szerint a világ gabonafogyasztása - mely a búzán kívül egyéb szemes terményeket, így a kukoricát is magában foglalja - jövőre 1,1 százalékkal, 1,808 milliárd tonnára emelkedik.
Az első, teljes gabonavertikumot átölelő elemzés szerint tehát továbbra is készletszűkülésre kell számítani, hacsak az aratáskori eredmények nem okoznak nagyobb meglepetéseket.
Ami a készletek nagyságát illeti, az IGC négy éves mélypontot jósol a 2011-12-es év végére, számszerűen 338 millió tonnát. Eközben a készlet-felhasználási arányban is csökkenést várnak, ami azt jelenti, hogy a felhalmozott gabonakészletek a fogyasztási igény ismét egyre kisebb hányadát, szám szerint 18,7 százalékát fedezik. 2006-07-ben azonban még ennél is alacsonyabb volt a ráta, mely megalapozta későbbi gabonapiaci rally-t.
A kukoricatermést illetően is optimista a gabonaszövetség: a következő szezonban 4,1 százalékos bővülést, összesen mintegy 841 millió tonna betakarítást remél a szervezet. Ugyanakkor az élelmiszer-, illetve takarmánycélú felhasználásban is emelkedést jósol az IGC. Nem úgy az ipari, főként bioüzemanyag előállítás terén, ahol a kínálat szűke, és a magas terményárak miatt korlátozott lesz a keresletbővülés.